Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Město Petrinja se téměř celé musí zbourat

Město Petrinja, které v minulém týdnu nejvíce zasáhlo úterní zemětřesení v Chorvatsku, bude nutné z 90 % zbourat. Podle deníku Večernji list to řekl starosta Darinko Dumbovič. Silné zemětřesení, které si vyžádalo sedm životů a značné materiální škody, zničilo prakticky celé centrum a řadu budov ve městě už nebude možné využít.

Petrinja leží v těsné blízkosti župního správního střediska Sisaku. Ve městě s rozlohou kolem 42 kilometrů čtverečních žije přes 24 000 lidí, což je asi jako počet obyvatel Litoměřic. »Nyní je Petrinja městem, které téměř celé spadne. Až do neděle byla šance, že se zbourá (jen) ze šedesáti sedmdesáti procent, dospěl jsem ale k poznání a pravdě - zničeno bude 90 % města. To je prostě Hirošima, jež přinesla smutek a neštěstí pro každého,« řekl v sobotu starosta.

V úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina (Banije) jihovýchodně od Záhřebu ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Nejvíce byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a okolní obce. Podle televize HRT bylo poškozeno více než 2000 různých objektů. Oblast Petrinje, kde bylo epicentrum zemětřesení, se přitom stále chvěje. Zničených je mnoho domů, včetně budov úřadů a institucí, přičemž nejvíce utrpělo centrum Petrinje. Podle katedry geofyziky Přírodovědecké a matematické fakulty v Záhřebu tam bylo od pondělí 28. prosince zaznamenáno 374 následných otřesů, přičemž v pátek a do sobotního odpoledne 109. Po následných otřesech se někde objevují nebezpečné pukliny a díry. U vesnice Mečenčani, ležící jižně nedaleko Petrinje, se objevilo deset děr různé velikosti. Lidé mají strach.

Chorvatsko v sobotu drželo den smutku za oběti živlu, který si kromě lidských životů vyžádal i několik desítek zraněných. V celé zemi byly v sobotu na budovách státních institucí i místních úřadů staženy vlajky na půl žerdi. Zrušena byla veškerá zábava a dnu smutku se přizpůsobil i program rozhlasových a televizních stanic.

Lidé v postižené oblasti v centrální části země se kvůli zvýšenému stavu vody v řekách také bojí možných záplav. Ředitelství civilní ochrany uvedlo, že v oblastech zasažených zemětřesením hrozí záplavy, protože otřesy poškodily některé protipovodňové objekty. Proto byla pro toky řek Sávy a Kupy vyhlášena mimořádná protipovodňová opatření. Protipovodňové hráze popraskaly v sedmi lokalitách. Pukliny na mostech a náspech vyvolaly znepokojení v Sisaku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 1 hlas.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.