Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Vakcíny. Problémem malá kapacita firem

Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová v sobotu hájila postup Evropské unie při získávání vakcín proti COVID-19. Řekla, že jádrem problému není nedostatečný počet objednávek, ale malé výrobní kapacity firem. Podle komisařky, s níž hovořila agentura DPA, se to týká i německé firmy BioNTech, jež vyvinula látku s americkou firmou Pfizer. Tímto přípravkem se už v Unii očkuje.

Kyriakidisová slíbila, že se zásobování vakcínami postupně zlepší. Reagovala tak na kritiku, podle níž Evropská komise (EK) neobjednala od firem BioNTech a Pfizer dostatečné množství dávek. Eurokomisařka tvrdila, že jednání o vakcínách byla zahájena včas, což pomohlo zvýšit v BioNTech výrobní kapacitu. Komise vyjednala zatím dodávku 300 milionů očkovacích dávek. »Jen z toho lze naočkovat až 28 milionů Němců,« prohlásila Kyriakidisová. Dodala také, že kontrakty už byly uzavřeny i s dalšími výrobci. Unijní státy se podle jejího mínění dohodly, že se nelze soustředit jenom na »jedno místo na mapě«, protože pak by se mohlo stát, že některé státy by mohly zůstat bez vakcíny a tomu je třeba se vyhnout.

»Situace se postupně zlepší,« řekla Kyriakidisová. Podle ní komise vyjednává s BioNTech o dalších vakcínách a chce podpořit rozšíření výrobní kapacity této firmy. Čeká se také brzké povolení očkovacích látek jiných firem. »Evropská unie si vedla při výběru výrobců vakcín dobře, víme-li, že loni na podzim nikdo netušil, která z vyvíjených látek bude účinná. A jde především o toto: Evropa je propojena a my řešíme tuto krizi nejrychleji ze všech. O to má zájem také Německo,« dodala komisařka.

V Evropské unii je zatím schválena jen vakcína firem Pfizer/BioNTech, Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ale posuzuje také vakcínu amerického výrobce Moderna, kterou se už v USA očkuje. S touto firmou Evropská komise uzavřela kontrakt na 160 milionů dávek. Vyjednává i s výrobci AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac, což by po schválení mohlo umožnit rozdělit mezi členské státy Unie přes miliardu dávek.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.