Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Iráčané: Amerika je velký satan

Desetitisíce Iráčanů se včera, v den prvního výročí zavraždění elitního íránského generála Kásema Solejmáního, sešly na hlavním bagdádském náměstí a vykřikovaly protiamerická hesla. Solejmání byl zabit u bagdádského letiště při cíleném americkém raketovém útoku. Už v noci na včerejšek si jeho památku během pietního pochodu k letišti připomněly tisíce lidí.

Včera se protestující sešli na náměstí Tahrír s iráckými vlajkami v rukou a křičeli hesla jako »Amerika je velký satan« nebo se dožadovali odplaty za vraždu Solejmáního. Protest svolaly Lidové mobilizační síly (PMF), aliance milicí, o nichž agentury Reuters a ČTK napsaly, že jsou podporovány Íránem.

Pietní místo

V sobotu večer lidé cestou po dálnici k bagdádskému letišti, kterou zablokovala auta, nesli plakáty zobrazující Solejmáního a Abú Mahdího Muhandise, člena vedení PMF, který také při americkém útoku přišel o život. Na místě, kde ke zločinu na rozkaz prezidenta USA Donalda Trumpa došlo – se Solejmáním tu zahynuli celkem další čtyři muži - vzniklo improvizované pietní místo s mnoha svíčkami.

Úspěšný velitel

Solejmání vedl íránské speciální elitní jednotky Kuds, byl také velmi úspěšným velitelem v boji proti teroristickému hnutí, takzvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Washington ho ale zařadil na seznam osob hledaných za podporu terorismu. Odpovídal za všechny zahraniční íránské operace v Libanonu, Sýrii, Iráku i Jemenu. Proto často cestoval mezi Irákem, Libanonem a Sýrií. V Sýrii například výrazně přispěl k vítězství syrské armády v Aleppu. Jeho zavraždění, k němuž došlo jen krátce po příletu ze Sýrie, přivedlo Írán a Spojené státy americké na pokraj války. Solejmání patřil k nejvlivnějším představitelům íránského vedení.

Napětí roste

Napětí mezi Íránem a Spojenými státy americkými v posledních dnech působení Donalda Trumpa v úřadu prezidenta USA zase vzrostlo, poznamenává Reuters. Íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf v sobotu vzkázal Trumpovi, aby se nenechal »nachytat« plánem Izraele na vyprovokování války kvůli útokům na americké vojáky v Iráku. Izraelský ministr energetiky Juval Steinic včera Zarífovo tvrzení označil za »nesmysl«. Podle tvrzení Washingtonu stojí »Teheránem podporované milice za pravidelnými raketovými útoky na americké cíle v Iráku«. Důvodem k nim ale byla smrt Solejmáního.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 16 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


joska.korinek
2021-01-04 20:24
Wladine, že vy vůbec nevíte "vo co de"?
wIadin
2021-01-04 16:14
Ale vždyť komunisté na satana nevěří.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.