Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Další balík kompenzací

Vláda zpřesnila pravidla kompenzací pro podnikatele, které postihla vládní opatření proti šíření koronaviru. Všechny uzavřené provozovny budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den, a to i ty, jichž se kompenzace dosud netýkaly, jako například lyžařská střediska.

»Pokud má někdo pět zaměstnanců, bude moci získat dva tisíce za den, krát počet dnů,« řekl po jednání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček. Platí to zpětně a za všechny uzavřené dny, upřesnil. Podle Havlíčka by o dotaci mohlo projevit zájem mezi 80 000 až 130 000 podnikatelů. Nejpozději 15. ledna bude podle něj hotová výzva k programu a bude spuštěn příjem žádostí.

Vláda tak rozšířila dříve schválený program COVID gastro určený pro stravovací zařízení. Na něj bylo vyčleněno 2,5 miliardy korun. V případě vyčerpání částky bude kabinet jednat o způsobu dalšího financování programu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) předpokládá, že na program bude třeba šest miliard korun.

Stínový ministr spravedlnosti KSČM Stanislav Grospič novou sadu kompenzací vítá, obává se však, že není poslední. »Řekl bych, že v kompenzačních opatřeních se vláda snaží postupovat rozumně. Což neznamená, že nebude potřeba přistoupit ke kompenzacím dalším. Protože situace se nevyvíjí příliš příznivě,« řekl Grospič v odkazu na rostoucí počty nakažených koronavirem.

Stanislav Grospič (KSČM).

O tom, jak by tyto další kompenzace měly vypadat, je však podle Grospiče zatím předčasné hovořit. »Je potřeba počkat na data z konce loňského roku a z prvého měsíce roku tohoto, aby ty kompenzace byly přesně zacíleny. Ale neodpustím si říci, že v této věci podle mne trochu selhala sociální demokracie, zejména ministryně práce a sociálních věcí Maláčová, že neprosadila dosud vedle koronavirových programů kurzarbeit. Ten by měl udržet zaměstnanost, která již nepatrně začala růst,« uvedl Grospič.

Na dotaci budou mít nárok podnikatelé, kterým byl omezen nebo zakázán prodej zboží či služeb alespoň v části období od 14. října loňského roku do letošního 10. ledna. Období může být podle vládních materiálů prodlouženo v návaznosti na vývoj pandemické situace.

Dotace 400 korun na den bude na zaměstnance, ale také spolupracující osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Do výpočtu se nezahrnují zaměstnanci v odvětvích, která byla podpořena v programech COVID kultura, COVID ubytování a COVID sport.

Podnikatelé zasažení v souvislosti s pandemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními mohou podle ministra průmyslu čerpat také plné náhrady mezd, odvodů, nájmu za čtvrtý kvartál loňského roku, případně i kompenzační bonus pro OSVČ. Havlíček dále upozornil, že pro podání žádosti bude nutná elektronická identifikace, kterou by si podnikatelé měli tedy zajistit. Tým, který bude žádosti zpracovávat, byl podle něj posílen o 100 lidí, které si resort »vypůjčil« například ze státních agentur.

V České republice nyní platí kvůli koronaviru nejpřísnější pátý stupeň protiepidemického systému (PES). Restaurace mohou občerstvení prodávat jen přes výdejní okénka. Je zakázán maloobchodní prodej s výjimkami, které mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo galanterie. Fungovat nesmí většina služeb, zavřená jsou fitness centra, posilovny, bazény či sauny. Hotely mohou hosty ubytovávat jen za služebním účelem.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.