Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Žádosti o tři sta patnáct falešných zpráv

Izraelská prokuratura zveřejnila detailní znění obžaloby proti premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Souzen je ve třech korupčních kauzách.

Proces začal loni a příští měsíc má pokračovat dalším stáním. Obžaloba proti Netanjahuovi obsahuje obvinění z podvodu, zklamání důvěry a přijetí úplatků. Tyto činy se vztahují na tři odlišné kauzy.

V jedné z nich je Netanjahu viněn, že pomohl k výhodám v řádu milionů dolarů majiteli telekomunikační společnosti Bezeq výměnou za příznivé zpravodajství o sobě. Zajistit ho měl zpravodajský server Walla, který spadá pod Bezeq.

Benjamin Netanjahu. FOTO - Wikimedia commons

Izraelští právníci v minulých stáních požádali o více detailů k obvinění, na což reagovala prokuratura zveřejněným dopisem. Stojí v něm, že Walla dostala 315 žádostí o příznivé zpravodajství o Netanjahuovi a jeho rodině. Netanjahu sám stál za nejméně 150 z těchto žádostí. Obsahovaly požadavky na přiřazení vyšší priority pozitivním článkům o premiérovi i jeho příbuzných, na změnu znění hlavních zpráv a potlačení nebo úplného vyřazení nepříznivě laděných informací. Pro Netanjahuovy soupeře se naopak žádalo negativně laděné zpravodajství.

Vysvětlovací dopis popisuje většinu z 315 požadavků, mezi nimiž je například žádost o zveřejnění lichotících článků o Netanjahuově manželce Saře nebo jejích fotografií. Šaul Elovič, který v dané době vlastnil akcie Bezequ, měl údajně obavy, že pokud se budou zveřejňovat k Netanjahuovi kritické články, nebude premiér souhlasit s kontrakty, jež byly pro Bezeq výnosné.

Jako jeden příklad Netanjahuova ovlivňování je v dopise uveden případ z ledna 2013. Jeden z premiérových spolupracovníků Eloviče přesvědčil ke zveřejnění článků, v nichž se uvádělo, že manželka Netanjahuva politického rivala Naftaliho Bennetta pracuje v restauraci, kde se nevaří košer. O něco později chtěl tentýž Netanjahuův spolupracovník, aby Walla odstranila články, v nichž se kritizovaly krajkové šaty, jež měla Sara Netanjahuová na sobě při inauguračním zasedání nově zvoleného parlamentu. Walla vyhověla oběma požadavkům. Dalším případem doloženým v dopise je Netanjahuova žádost, aby Walla zastavila živě přenášené vysílání ze shromáždění Netanjahuových odpůrců v době volební kampaně v roce 2015. Elovič je v procesu obviněn také i s manželkou Iris, a to z podplácení a bránění justici.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.