Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600 000, by mělo být hotové nejpozději v březnu, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti COVID-19 bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.
Aktuální vakcinační strategie počítá s tím, že v první fázi budou očkováni především zdravotnici, kteří se starají o nemocné s COVID-19, senioři v domovech seniorů a také personál těchto zařízení a dále lidé, kterým je více než 80 let, protože mají vyšší pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci. Celkem jde podle ministra asi o 600 000 lidí.
Následně budou mezi prioritními skupinami také praktičtí a dětští lékaři, vojáci, kteří se podílejí na boji s COVID-19, a pracovníci integrovaného záchranného systému.
Rychlost očkování bude podle ministra ovlivňovat především to, jak rychle budou do ČR dodávány vakcíny od výrobců. »To bude v budoucích měsících limitovat rychlost očkování,« uvedl Blatný.
»Národní očkovací strategie se naplňuje a vyjasňuje velmi pomalu,« uvedla stínová ministryně zdravotnictví za KSČM Soňa Marková. »Kraje si dokonce připravují své vlastní strategie. Stát nezajistil objednání očkovacích látek po vlastní ose a vše nechal pouze na Evropské unii. Vakcín tak není dostatek. Vláda opakovaně selhává,« upozornila Marková.
Například Británie už naočkovala milion lidí, první dávku vakcín od firem Pfizer a BioNTech obdrželo přes 1,3 milionu obyvatel Izraele, který má přibližně stejně obyvatel jako ČR. Více než jeden milion Rusů již byl očkován proti koronaviru vakcínou Sputnik. Jde ovšem o země, které nejsou v područí eurounijní byrokracie.
Poté, co bude od února spuštěn centrální rezervační systém, se budou moci zaregistrovat i lidé, kteří nepatří do prioritních skupin. Podle ministra budou zařazeni do systému, ale bude jim přidělen termín až poté, co budou naočkováni lidé z prioritních skupin. Systém bude podle ministra podobný jako rezervační web pro antigenní testování veřejnosti. Lidé budou muset uvést svůj věk, zaměstnání a případné onemocnění, kterým trpí. Poté jim přijde potvrzovací e-mail nebo sms.
Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou mohlo dostat na přelomu jara a léta, spíše v létě. Kýžená část populace, kolem pěti milionů lidí, by mohla být proočkována do konce léta, dodal Blatný.
Upravený PES
Novým parametrem systému PES bude podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška podíl hospitalizovaných z důvodu COVID-19, kteří nebyli předtím zachyceni testem či trasováním. Všechny další parametry kromě podílu pozitivních testů zůstávají beze změny. Nový výpočet se bude zveřejňovat od středy. Vypočítané skóre z pondělních dat by bylo 89 bodů ze 100 stejně jako při dosavadní metodice. Tabulky ministerstvo ještě upravuje, zveřejní je příští týden.
»Nový parametr velmi dobře odráží nálož viru v populaci, ale především to, jakým způsobem je zatížen náš zdravotní systém a můžeme-li očekávat spíš zlepšení nebo zhoršení,« uvedl Blatný. Podle něho všechna opatření směřují právě k tomu, aby nebyl zahlcen zdravotní systém.
»Pokud začne v populaci narůstat, je to signál, že nám v následujících dvou, třech, čtyřech týdnech hrozí vyšší počet pacientů na JIP,« doplnil Dušek. Změnu výpočtu protiepidemického systému PES avizoval ministr už v polovině prosince po zahájení masového antigenního testování.
Změna strategie
Právě nová metoda testování podle Duška zásadně změnila strategii testování. Nyní se podle něj testuje asi 30 000 lidí metodou PCR a stejný počet antigenními testy. Pozitivních případů zachycují zhruba čtvrtinu. Obě metody ale mají výrazně jiný podíl pozitivních. U PCR je to i více než 40 procent, protože na ně chodí lidé s příznaky poslaní lékařem nebo ti, kteří byli v kontaktu s nakaženým. Antigenní testy jsou pozitivní asi v pěti až sedmi procentech, protože je většinou absolvují lidé bez příznaků, kteří se často chtějí jenom ujistit o svém zdravotním stavu, například před návštěvou rodiny.
Právě tím byl započítávaný parametr výrazně ovlivněn, protože se započítávaly pozitivní případy z antigenních testů, ale v celkovém počtu testů se neprojevily. »Zásadní a správné je začít rozlišovat testy podle důvodu, proč jsou dělány, na jakou cílovou skupinu cílí a kým jsou indikovány,« dodal Dušek.
(ng)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 4.7, celkem 13 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.