Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

AMLO nabízí ochranu Assangeovi

V souvislosti s do jisté míry průlomovým pondělním rozhodnutím britského soudu o tom, že zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange nemá být vydán do Spojených států, protože hrozí, že v tamním vězení v neadekvátních podmínkách spáchá sebevraždu, se po naší pondělní uzávěrce objevila řada dalších zajímavých reakcí.

Stella Morisová, s níž má Assange dva syny, rozsudek označila za »první krok ke spravedlnosti«. Doufá, že její přítel nakonec bude propuštěn, a vyzvala dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby před odchodem z Bílého domu Assangeovi udělil milost. Není jasné, zda bude administrativa příštího prezidenta Joe Bidena ve stíhání pokračovat, ale současné americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že hodlá o extradici usilovat i nadále. Právníci zastupující americkou vládu uvedli, že jsou spokojeni s tím, že soud (bohužel) zamítl Assangeovy argumenty o politicky motivovaném stíhání.

Andrés Manuel López Obrador (AMLO). FOTO - Wikimedia commons

Zprávou dne ale bylo, že mexický levicový prezident Andrés Manuel López Obrador (AMLO) řekl, že Mexiko je připraveno Assangeovi poskytnout ochranu. »Je to novinář a zaslouží si dostat šanci,« řekl s tím, že požádá ministerstvo zahraničí, aby začalo vyjednávat s britskou vládou a dosáhlo vydání do Mexika.

Také Nadace pro ochranu svobody tisku rozsudek podle ČTK uvítala, přestože nebyl svobodou projevu zdůvodněn.

Assange byl v prosinci 2010 v Británii zatčen na základě zatykače, který vydalo Švédsko kvůli vymyšlenému obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování. Australan, který je v USA viněn ze zveřejnění tajných vojenských záznamů a diplomatických zpráv (a hrozí mu za to 175 let vězení), tuto pseudokauzu od začátku považoval za zástěrku, jak dosáhnout jeho předání americké justici. Po letitém schovávání se na ekvádorské ambasádě v Londýně má tedy nyní novou šanci v Mexiku…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 18 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2021-01-06 14:30
A co se tak zmínit o podobném případu, který se stal v našem malém
česku? (Ano: česku). Jeden končící papaláš udělal coby svůj
poslední pracovní úkon vydání ruského občana -------- kam? Do
Ameriky.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.