Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Londýnský soud Assange nepropustil

Zakladatel portálu WikiLeaks Julian Assange zůstane ve vazbě v Británii. Žádost o jeho propuštění na kauci zamítl soud v Londýně. Rozhodnutí odůvodnil rizikem útěku. USA viní 49letého Australana ze špionáže a nezákonného zveřejnění tajných dokumentů.

V pondělí britský soud odmítl jeho vydání do USA. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že by se v americkém vězení mohl pokusit o sebevraždu. Vláda USA oznámila, že se proti tomuto verdiktu odvolá, Mexiko nabídlo Assangeovi politický azyl. V USA čelí 18 trestním obviněním, která souvisejí s porušením zákona o špionáži a spiknutí s cílem nabourat se do vládních počítačů.

Soudkyně Vanessa Baraitserová zamítla žádost o propuštění Assange na kauci se zdůvodněním, že existují »pádné důvody«, proč se lze domnívat, že by se Assange pokusil uniknout odvolacímu řízení. O jeho vydání nadále usilují USA, kde mu hrozí odnětí svobody až ve výši 175 let za to, že zveřejnil tajné dokumenty odhalující např. činnost Pentagonu v rozporu s dodržováním lidských práv – třeba zabíjení civilistů americkou armádou v Afghánistánu, mučení obětí v tajných věznicích nebo letité věznění podezřelých bez důkazů. »Pokud jde o pana Assange, soud zatím nevyhrál. Zatím není jasný výsledek odvolání,« uvedla soudkyně.

Julian Assange. FOTO - Wikimedia commons

Pro své stoupence je Assange hrdinou, který odhalil americké zneužívání moci. Jeho odpůrci ho označují za nebezpečnou osobu, jež ohrozila bezpečnost Západu, a zpochybňují, že je novinář. Portál WikiLeaks zveřejnil statisíce tajných amerických diplomatických depeší, které odhalily mnohdy kritická hodnocení světových vůdců, od ruského prezidenta Vladimira Putina až po členy saúdské královské rodiny. Assange na sebe strhl pozornost celého světa v roce 2010, když WikiLeaks publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil 10 lidí včetně dvou reportérů z Reuters. Server poté zveřejnil i mnoho tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004-09.

V červnu 2012 se Assange uchýlil na ekvádorskou ambasádu v Londýně a získal politický azyl, v dubnu 2019 z ní byl vykázán. Britská policie jej hned zatkla. Ve věznici jihovýchodně od Londýna je od dubna 2019.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.6, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-07 23:16
Je to politický vězeň a čeká ho zinscenovaný proces.
hajek.jiri51
2021-01-07 12:24
No přece Britové nepropustí z kriminálu někoho kdo si dovolil odhalit
zločinná svinstva. Ne ta svinstva ale pravda o nich je největší
zločin. A politici celého světa drží huby. Ještě že lidi nespí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.