Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Poslanci mění nový stavební zákon

Do návrhu nového stavebního zákona by se mohl vrátit původně zamýšlený model čisté státní stavební správy. Předpokládá to pozměňovací návrh skupiny poslanců, o kterém debatoval sněmovní hospodářský výbor s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (za ANO).

Tento model původně v zákoně byl a měl znamenat, že všechny stavební úřady budou spadat pod stát. Vláda od něj ale ustoupila a její návrh tak obsahuje možnost fungování stavebních úřadů při obcích a státních úřadů.

Návrh zákona, jak ho loni vláda předložila poslancům, počítá se zřízením nové soustavy úřadů státní stavební správy. Na jejím vrcholu bude Nejvyšší stavební úřad. Podřízeny mu budou krajské stavební úřady a Specializovaný stavební úřad. Specializovaný úřad bude povolovat strategické stavby celostátního významu. Tento vládou předložený takzvaný hybridní model současně předpokládá, že o stavbách běžné občanské vybavenosti, jako jsou třeba rodinné domky nebo garáže, by i nadále rozhodovaly stavební úřady na obcích.

»Hybridní model vychází vstříc úředníkům, nikoli občanům. Naším cílem je mít co nejjednodušší a nejrychlejší stavební řízení na všech úrovních, od občanů až po velké projekty. Toho lze dosáhnout jedině jednotně řízeným transparentním postupem,« řekl ČTK zpravodaj ke stavebnímu zákonu Martin Kolovratník (ANO). Proto chce spolu s kolegy z dalších stran předložit uvedený pozměňovací návrh. Spolu s ním za tím stojí například Petr Dolínek (ČSSD), Leo Luzar (KSČM) nebo Radim Fiala (SPD). Stavební úřady by pak fungovaly po vzoru třeba finančních úřadů nebo katastrálního úřadu.

Luzar našemu listu uvedl, že se jedná o komplexní pozměňovací návrh, který by se měl stát návrhem hospodářského výboru. »Návrh se částečně vrací k úvahám, které byly úplně na počátku, to znamená k oddělení státní správy od samosprávy v rámci stavebního řízení,« uvedl. Nejedná se ale podle něj o totožný návrh, protože už obsahuje hodně návrhů, které byly akceptovány v rámci připomínek z jiných oblastí. Oproti původnímu návrhu, který byl na začátku debat o změně stavebního zákona, se v něm například výrazně zvyšuje možnost obcí podílet se na celém průběhu stavebního řízení, a také se výrazně zvyšuje pozice obcí v rámci územního plánování. »Podle našeho návrhu by se do nového stavebního zákona mohl vrátit původně zamýšlený model čisté státní stavební správy s výrazným posílením pozice obcí a s výrazným posílením územního plánování,« dodal Luzar. Za důležité považuje také to, že se podařilo po dlouhých letech dostat mimo Prahu centrální státní úřad. Měl by mít sídlo v Ostravě.

Jedno řízení před jedním úřadem

Ministryně Dostálová poslancům řekla, že její ministerstvo na poslaneckém návrhu pracovalo. Podle něj by stál v čele Nejvyšší stavební úřad jako ústřední správní úřad s celostátní působností, nepodřízený žádnému ministerstvu, který by zajišťoval kromě rozhodovací praxe také personální ekonomický majetkový provoz státní stavební správy a elektronizaci stavební agendy. Kromě něj by soustavu tvořil specializovaný a odvolací stavební úřad a krajské stavební úřady.

Vláda si od novely slibuje především zrychlení a zjednodušení povolování staveb. Hlavními principy zákona jsou podle zdůvodnění jedno řízení před jedním stavebním úřadem a začlenění dotčených orgánů do stavebních úřadů, takže stavebník nebude sám shánět potřebná vyjádření. Zákon zavádí i pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad už nebude vracet věc zpět k novému projednání.

(jad)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 8 hlasů.

(jad)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jmarek3
2021-01-07 16:15
Je smutné co se staví v ČR. Zákony jsou k smíchu , tak jako poslanci.
Stavební právo mají jenom mastodonti mamonáři a proti nim není
žádná možnost bojovat.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.