Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Nad loňským vývojem cen hlavních komodit

Investice do zlata a dalších drahých kovů se za celý minulý rok vyplatily. Cena zlata stoupla o čtvrtinu, stříbra téměř o polovinu. Naopak ropa zlevnila skoro o čtvrtinu.

Ceny komodit loni podle analytiků procházely prudkými výkyvy, hlavní příčinou byla koronavirová krize. Ještě do března trhaly některé z nich rekordy, po březnových lockdownech se ale ceny propadly. Nakonec většina z nich zdražila.

»Drahé kovy se ukázaly být pro investory bezpečnými přístavy v době nejistoty na kapitálových trzích v souvislosti s epidemií koronaviru. Naopak ropa utrpěla více než čtvrtinový pokles ceny,« řekl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. Spolu s postupným oživováním výroby po jarním šoku se podle něj dařilo i dalším drahým kovům využívaným v technologickém a automobilovém průmyslu. Platina posílila o osm procent, paladium o 21 % a měď o 26 %.

Palladium, které pomáhá snižovat emise ze spalovacích motorů, během prvního čtvrtletí zdražilo o 40 % na 2800 dolarů za unci (přibližně 60 100 korun), upozornil analytik Starteepo Dušan Jilčík. Následné zavření ekonomik způsobilo propad ceny o polovinu. Opětovný náběh ekonomiky a tlak na ekologizaci aut je ale hnalo opět vzhůru a paladium zdražilo o pětinu. U mědi to bylo podobné, dodal.

Zlato za celý rok posílilo o 24 % na 1873 USD za unci (asi 40 200 Kč), nicméně i tato komodita v době březnových restrikcí klesla o 13 %, připomněl Jilčík. Investoři v panice preferovali hotovost. Když bylo jasné, že pandemie tu bude po delší dobu, zafungovala u zlata psychologie nákupů jako uchovatele hodnoty, a dokonce v srpnu se dostal jeho kurz na rekordních 2063 USD za unci (44 276 Kč). Cena stříbra kopíruje se zpožděním příběh zlata, dodal Jilčík.

Ropa prožila bezpochyby nejdivočejší rok ve své historii, uvedl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Její cena více než jindy odrážela očekávání budoucího ekonomického vývoje, byť několik týdnů některé z cen ropy z kapacitních důvodů dokonce vykazovaly zápornou cenu. Tu měla ale vždy jen ropa spotová nebo s dodáním za několik dní. Cena ropy s dodáním za rok byla nízko, ale nikdy záporná. Od konce dubna do počátku června si ropa připsala klíčovou část zisků. Od počátku června pak podle Dohnala rostla relativně málo.

Loňský rok byl podle Brávníka investičně jeden z nejnáročnějších od velké hospodářské krize 30. let minulého století. »Pandemie nemoci COVID-19 ničila psychiku nejen ve společnosti, ale i na trzích. Výrazný propad v prvním kvartálu, způsobeným ztrátou likvidity na trzích, zasáhl všechny druhy investičních aktiv. Za cenu gigantického tisku nekryté měny centrální banky situaci dočasně stabilizovaly, nicméně následné účinky jejich intervencí budeme pociťovat ještě roky,« podotkl.

Jednou z nejsledovanějších komodit se hlavně na jaře stala zdravotnická rouška a respirátor FFP2, poznamenal Dohnal. Protože celý svět tato potřeba zaskočila a současně nebyly jiné silné výrobní kapacity než v Asii a zejména v Číně, tak tato cena měla podle něj letos tři vrcholy - březen, srpen a prosinec.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.