Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Irácký soud vydal zatykač na Trumpa

Irácký soud vydal zatykač na dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viní jej z loňského zabití klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a vlivného člena vedení proíránské milice v Iráku Abú Mahdího Muhandise. S odvoláním na iráckou justici o tom informovala agentura AP.

Zatykač vydal soudce bagdádského soudu, který byl pověřen vyšetřováním Trumpem nařízeného bezprecedentního útoku ze 3. ledna loňského roku, při němž raketa z amerického dronu na letišti iráckého hlavního města usmrtila kromě zmíněné dvojice velitelů na Solejmáního mírové misi také dalších osm lidí.

Solejmání vedl jednotky Kuds, které kontrolují libanonský Hizballáh, proíránské milice v Sýrii, Iráku nebo Jemenu. Byl považován za architekta současné íránské obranné vojenské strategie, podle Západu tzv. zástupných válek, kdy Teherán namísto přímého angažmá ve vojenských konfliktech využívá spřátelených milicí k prosazování vlastních zájmů v širším blízkovýchodním regionu. Šíitský Írán naopak zdůrazňuje právě fakt, že jeho současný režim nikdy žádnou válku nevyvolal! Na rozdíl od některých sunnitských států, od Američanů či Izraele.

Zavraždili bojovníky proti IS

Muhandis byl zástupcem šéfa Lidových mobilizačních sil (PMF), aliance Íránem podporovaných milic vzniklé s cílem bojovat proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

V zatykači vydaném nedlouho po prvním výročí útoku na bagdádském letišti se uvádí, že Trump je podezřelý z úkladné vraždy. Za ní by mu v případě odsouzení mohl být uložen i trest smrti.

Podle AP je zatčení hlavy amerického státu na základě iráckého zatykače prakticky vyloučené, jedná se však o symbolický krok v posledních dnech Trumpova obecně naprosto tragického prezidentství.

Zabití Solejmáního přivedlo podle ČTK Írán a Spojené státy na pokraj války a značné napětí způsobilo i ve vztazích mezi Washingtonem a Bagdádem. Poslanci z řad šíitů prosadili v iráckém parlamentu nezávaznou rezoluci, která vyzývala iráckou vládu, aby přiměla USA stáhnout ze země svá vojska.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-08 17:25
Zatčeni by měli být všichni žijící exprezidenti USA i jejich
pomahači.
hajek.jiri51
2021-01-08 12:58
Teď už ho jen bafnout a zavřít do blázince. I s Bidenem a Clintonkou.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.