Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jihokorejský soud nařídil Japonsku odškodnit ženy

Jihokorejský soud nařídil Japonsku, aby odškodnilo 12 žen, které byly za druhé světové války nuceny sloužit v nevěstincích pro japonské vojáky.

Tokio na verdikt reagovalo s rozhořčením, informovala agentura Reuters, podle níž by případ mohl znovu rozdmýchat diplomatický spor mezi oběma zeměmi.

Historikové odhadují, že takzvaných »utěšitelek«, jak jsou nedobrovolné válečné prostitutky eufemisticky nazývány, bylo asi 200 000. Šlo nejen o Korejky, ale také o Číňanky, Indonésanky a ženy z dalších asijských zemí. Většina z nich je nyní již po smrti.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Podle Tokia otázku sexuálních otrokyň vyřešila dohoda o normalizaci vztahů mezi Jižní Koreou a Japonskem z roku 1965 a další dohoda mezi oběma zeměmi z roku 2015. Ta zahrnovala japonskou omluvu a japonskou nabídku, že vloží miliardu jenů (asi 206 milionů Kč) do fondu pomoci obětem. Soul se na oplátku zavázal, že přestane Tokio v této citlivé otázce kritizovat.

Soud v jihokorejské metropoli Soulu nicméně nařídil Japonsku zaplatit každé z 12 Jihokorejek 100 milionů wonů (1,9 milionu Kč). Ani jedna z výše uvedených dohod totiž podle soudu nezbavuje ženy práva žádat kompenzace.

»Byl to zločin proti lidskosti, který Japonsko páchalo systematicky, svévolně a ve velké míře, čímž porušovalo mezinárodní normy,« uvedl soudce Kim Čong-kon. Jihokorejky byly obětí »surových sexuálních praktik«, které jim způsobily fyzická poranění, pohlavní nemoci, nechtěná těhotenství a těžké duševní trauma, dodal. Sedm z 12 obětí, které se obrátily v roce 2013 na soud, od té doby zemřelo a jsou zastupovány svými rodinami.

Japonský premiér Jošihide Suga v reakci prohlásil, že Japonsko nemůže verdikt přijmout. Také hlavní tajemník japonské vlády Kacunobu Kató označil rozsudek za »nepřijatelný« a vyzval Soul, aby podnikl »patřičná opatření«. Jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že soudní verdikt respektuje. Zároveň zdůraznilo, že bude usilovat o to, aby obě země pokračovaly v konstruktivní spolupráci.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.