Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Čísla jsou děsivá

ČR je druhá na světě v počtu nových případů koronaviru na milion obyvatel za týden (za Irskem) a pátá na světě v počtu úmrtí s koronavirem na milion obyvatel. Počet oficiálně evidovaných mrtvých s koronavirem překonal 13 000, tisíc úmrtí připadá na posledních šest dní.

Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí). Aktuálně počet zemřelých je 13 115 lidí. Skutečný počet obětí epidemie však podle statistiků ukáže teprve srovnání celkového počtu úmrtí s dlouhodobým průměrem. Již nyní čísla úmrtnosti naznačují, že celkový počet mrtvých, který půjde připsat z těch či oněch důvodů epidemii, bude mnohem vyšší.

Testy v sobotu v ČR potvrdily 8406 nových případů nákazy koronavirem, což je v tomto týdnu nejméně, ale zhruba o 3400 více než minulou sobotu. Od březnového počátku epidemie se nemocí COVID-19 prokazatelně nakazilo 831 165 lidí, přibližně tři čtvrtiny se již uzdravily. Aktivních případů nákazy je 160 546. Počet nakažených, kteří skončili v nemocnici, proti pátku klesl zhruba o šest stovek na 6741. Z toho 1072 je ve vážném stavu. Údaje z posledních dnů ale ministerstvo většinou ještě zpětně reviduje.

V ČR nyní platí protikoronavirová opatření, která odpovídají nejvyššímu, pátému stupni pohotovosti. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek uvedl, že kvůli přetížení nemocnic vláda nyní neuvažuje o zmírnění těchto opatření.

Zlepšení situace očekávají odborníci v tomto týdnu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince. V nemocnicích by se situace podle nich mohla stabilizovat nejdříve 15. ledna.

Zeman: Ještě vydržme

K situaci se vyjádřil i prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro server Blesk.cz. Hlavní důvod nynějšího růstu počtu nakažených lidí podle prezidenta Zemana spočívá v tom, že lidé jsou otrávení, unavení a odmítají často velmi tvrdá omezující opatření. Obyvatele proto vyzval, aby vytrvali a opatření proti koronaviru dodržovali.

Nadějí je podle prezidenta vakcína. Prezident uvedl, že sám se nechá očkovat zhruba za týden. Původně se chtěl nechat očkovat až začátkem února, aby nikoho nepředbíhal, ale okolí ho přesvědčilo, aby tak učinil dřív a bojoval tak s předsudky části veřejnosti vůči vakcinaci. Nechá se očkovat v Ústřední vojenské nemocnici, využije k tomu pravidelné vyšetření na tomografu. K očkování vyzval i svého předchůdce Václava Klause. »Nech se očkovat Václave, nebo riskuješ ve svém věku, že tě covid dožene,« vzkázal svému předchůdci Zeman. Klaus již dříve uvedl, že se očkovat nenechá, je kritikem současné podoby opatření proti koronaviru.

Očkování v minulosti proti jiným nemocem vždy uspělo, zdůraznil prezident. »Není důvod předpokládat, že neuspěje nyní,« míní Zeman.

S prezidentem plně souhlasí i stínová ministryně zdravotnictví KSČM Soňa Marková. »Historie lidstva obsahuje úspěšné příběhy očkovacích kampaní, které zabránily šíření závažných nemocí s důsledky, které si už ani nedovedeme představit. Díky očkování byly v roce 1980 například vymýceny pravé neštovice. Já osobně považuji očkování za nejdůležitější cestu v boji proti současné koronavirové pandemii. Až na mě dojde řada v rámci očkovací strategie, určitě se nechám naočkovat,« zdůraznila Marková.

Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM.

Zeman také řekl, že napsal izraelskému prezidentu Reuvenu Rivlinovi, aby Izrael české straně pomohl s organizací očkovací kampaně. Zhruba stejný dopis svému protějšku premiéru Benjaminu Netanjahuovi podle něj poslal i premiér Andrej Babiš (ANO). Očekává, že izraelští experti české straně pomůžou. V Izraeli je tempo očkování nejvyšší na světě. Za tři týdny naočkoval už 1,8 milionu obyvatel, což je pětina jeho populace. V ČR bylo podle premiéra Babiše dosud očkováno proti nemoci COVID-19 zhruba 40 000 lidí.

»Názor prezidenta Zemana, že bychom se v rámci vakcinace proti covidu měli poučit v Izraeli, lze zcela podpořit. Znamená to, že o našem domácím systému není zcela přesvědčen. Rozhodně není nijak degradující poučit se v zahraničí a převzít zkušenosti nápomocné k omezení pandemie covidu,« komentovala situaci poslankyně KSČM Miloslava Vostrá.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 29 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-11 13:16
O všem, jen ne o příčinách a podstatě. "Osvícený"
kapitalizmus a magoři co ho žerou se z toho co způsobil těžko vylže.
Mimo ČLR se z toho nikdo nedostal. Tam hledejte inspiraci a poučení,
truhlíci. A ne v tom jak děsit lidi.
jmarek3
2021-01-11 10:09
Škoda co se stalo s národem po 30 letech tzv. demokracie . Vláda neví a
neumí ?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.