Reklama
Prezident Miloš Zeman. FOTO - Haló noviny

Trump odchází s ostudou, řekl Zeman

Chování amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s násilnostmi v budově amerického kongresu byla zbabělost odcházejícího politika. Řekl to prezident Miloš Zeman rozhovoru pro server Blesk.cz.

Nevzpomíná si podle svých slov na jakéhokoli amerického prezidenta, který by odcházel s takovou ostudou. Na druhé straně se vyslovil proti cenzuře na internetu i proti zablokování Trumpova twitterového účtu.

Zeman poznamenal, že schopnost člověka je mimo jiné dána tím, že je schopen uznat porážku a porážkou se dokáže poučit. »Donald Trump neuznal porážku, nepoučil se, ale co horšího - vyštval do akce před Kapitol a nakonec do Kapitolu tisíce lidí. Tím nepřímo způsobil smrt těch asi pěti lidí, což většinou byli jeho stoupenci,« řekl Zeman.

Podmínkou pro jmenování premiérem je výhra ve sněmovních volbách a zajištění koalice. Prezident Miloš Zeman to řekl v rozhovoru pro server Blesk.cz. Hájil také to, že termín říjnových voleb vyhlásil už v prosinci, což kritizuje opozice. Delší doba na kampaň podle něj pomůže voličům k tomu, aby získali důkladné informace o programech stran i jejich kandidátech.

Zeman ve zmíněném rozhovoru odpovídal i na otázku, zda by jmenoval premiérem předsedu Pirátů Ivana Bartoše. »To je velmi jednoduché. Pan Bartoš musí vyhrát volby, to je základní podmínka, abych ho jmenoval premiérem,« uvedl.

»Já si počkám na povolební situaci. Ať už to bude kdokoliv, bude muset mít kromě vítězství ve volbách také zajištěnou - pokud nedostane 51 procent - nějakou koalici,« dodal Zeman. Bartoš v sobotu oznámil, že bude usilovat o schůzku s prezidentem, aby se ho zeptal na jeho postoj k povolebnímu sestavování vlády.

Ohledně kritiky vyhlášení termínu voleb Zeman připomněl, že Ústava neříká, s jakým časovým předstihem má prezident volby vyhlásit. Pandemie podle něj může narušit i volební kampaň, a to například ztrátou možnosti kontaktní kampaně s občany.

»Voliči by měli dostat poctivou a důkladnou informaci o programech jednotlivých stran a osobnostech jednotlivých kandidátů, a to chce čas. Volební kampaň by se měla přenést na internet, samozřejmě i do televizních diskusí. Právě proto musí být kampaň delší,« prohlásil.

Zeman odmítl spekulovat o tom, kdo ve volbách neuspěje. Nynějšímu premiérovi Andreji Babišovi (ANO) popřál, aby voliči hodnotili jeho práci. Zopakoval také, že kdyby Babiš kandidoval na prezidenta, sám by ho volil. Babiš počátkem ledna uvedl, že případná kandidatura na prezidenta pro něj v současné době není téma.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 20 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-12 00:18
Všichni ostatní rozpoutali války s hromadami mrtvých a to samozřejmě
žádná ostuda není.
joska.korinek
2021-01-11 16:06
Tak kdo a čím začne názory a vývody pana prezidenta cupovat?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.