Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Rekordní škody i kvůli změnám klimatu

Přírodní katastrofy loni v celém světě způsobily škody za 210 miliard dolarů (4,5 bilionu korun), což je nárůst proti předchozímu roku, kdy škody vystoupily na 166 mld. USD.

Uvedla to německá zajišťovna Munich Re, podle níž nejvíce škod napáchaly hurikány a požáry ve Spojených státech.

Pojištěné škody vystoupily na 82 mld. z 57 mld. USD v roce 2019. Ty je nutné přičíst ke škodám, které způsobila pandemická krize, jež zasáhla pojišťovny obzvláště tvrdě, uvedla agentura Reuters.

»U všech těchto rizik budou hrát čím dál větší roli změny klimatu,« uvedl člen vedení Munich Re Torsten Jeworrek. Poukázal tak na hurikány, lesní požáry a další přírodní katastrofy, které mohou souviset s tím, jak se planeta otepluje. »Je čas jednat,« dodal Jeworrek.

Minulá sezona hurikánů byla velmi aktivní, zformovalo se rekordních 30 bouří. Byl tak překonán rekord z roku 2005, kdy v hurikánové sezoně zaznamenali 28 bouří.

K šíření lesních požárů pak přispívá zejména vlna veder a sucha. Jenom na západním pobřeží Spojených států lesní požáry loni způsobily škody za 16 mld. USD.

Největší jednotlivou škodu pak loni způsobily záplavy v Číně, a to za 17 mld. USD. Pojištěny však byly škody, které tvořily jen dvě procenta z této částky, uvedla zajišťovna.

Munich Re patří k největším zajišťovnám na světě. Zajišťovna je pojišťovna, která pojišťuje pojišťovny. Nastupuje zejména v situacích, kdy je potřeba rozložit krytí tak, aby u velkých pojistných událostí nebyla ohrožena stabilita jednotlivých pojišťovacích ústavů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-13 23:51
To by ta německá zajišťovna měla víc tlačit na německou vládu,
která v prvé řadě uzavírá nízkoemisní jaderné elektrárny a
prodlužuje tak masivní spalování uhlí.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.