Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Izrael představuje režim apartheidu

Izrael se snaží zajistit Židům nadvládu na území od Středozemního moře po řeku Jordán. Rozdělil tuto oblast na čtyři jednotky a ve všech mají Palestinci menší práva než Židé.

K tomuto závěru dospěla skupina izraelských ochránců lidských práv Betselem, která vydala na toto téma zprávu. Mluvčí izraelského velvyslanectví v Británii Ohad Zemet zprávu označil za propagandistický nástroj. »Izrael není demokracie, ale režim apartheidu, který zajišťuje nadvládu Židů nad veškerým územím, jež má pod kontrolou. Široké škále izraelské politiky dominuje hlavní organizační princip: Posílit a zajistit nadvládu jedné skupiny - Židů - nad druhou - Palestinci,« stojí ve zprávě.

Izrael podle ní takto rozhoduje na území rozděleném na čtyři oblasti - na palestinský Západní břeh Jordánu, kde žije 2,7 milionu Palestinců v enklávách mezi židovskými osadami, na dvoumilionové Pásmo Gazy, kde platí od roku 2007 izraelská blokáda, na východní Jeruzalém se 350 000 Palestinci, kteří tam mají trvalý pobyt, ale nejsou občany Izraele, a na samotný Izrael. »Izrael rozdělil oblast na několik jednotek, v nichž zavedl pro Palestince různá pravidla, ale vždy horší než ta, která platí pro Izraelce,« stojí v dokumentu.

Izrael se považuje za demokracii. Pětina z jeho více než devíti milionů obyvatel jsou Arabové, kteří podle Izraele mají stejná práva jako ostatní občané. Podle Betselem se s nimi ale ve skutečnosti zachází jako s občany druhé kategorie. Diskriminaci umožňuje 60 zákonů týkajících se například bydlení, školství nebo zdravotní péče, stojí ve zprávě. Izrael podle ní zajišťuje dominanci Židů nejrůznějšími metodami, například v oblasti svobody pohybu, účasti v politickém životě, výběru imigrantů, vyvlastňování pozemků, udržování Palestinců v zalidněných enklávách.

Termín apartheid pro počínání Izraele používají jeho nejrozhodnější kritici. Z hlediska mezinárodního práva se tak označuje »institucionalizovaný režim systematického útlaku a upřednostňování jedné rasové skupiny«.

Jiná izraelská skupina ochránců lidských práv Ješ Din loni vydala vlastní právní názor na situaci a dospěla k závěru, že Izrael na Západním břehu Jordánu rozhoduje podle zásad apartheidu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.