Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kapitol plný gardistů. Jak při obležení

Několik dní poté, co do něj vtrhli příznivci prezidenta Donalda Trumpa, obsadili sídlo amerického Kongresu příslušníci národních gard v plné polní.

V reakci na události předminulé středy zde nyní budou držet stráž 24 hodin denně a při inauguraci nastupujícího prezidenta Joea Bidena by jich ve Washingtonu mohly být desítky tisíc, informovala agentura Reuters. Součástí posílených bezpečnostních opatření na Kapitolu je i zhruba dva metry vysoký plot.

Zatímco část nasazených gardistů hlídkovala podél plotu nebo na dalších stanovištích, ti, kteří měli zrovna volno, během dne plnili chodby Kapitolu a odpočívali například pod bustou prvního amerického prezidenta George Washingtona nebo u podobizny toho čtrnáctého, tedy Abrahama Lincolna. Netradiční výjevy vyvolávaly mezi novináři a dalšími komentátory emotivní reakce.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

»Přál bych si, abych dokázal popsat, jaké to je, být teď na Capitol Hill. Ozbrojení vojáci úplně všude, oplocení podél celého perimetru, vojáci v uniformách si dávají šlofíka na místech, kde by normálně děti čekaly na školní prohlídky. Ze všeho nejvíc je to smutné,« napsal reportér televize CNN Ryan Nobles.

»Věci zašly tak daleko, že Capitol Hill momentálně potřebuje přítomnost armády,« uvedl na Twitteru politický analytik Frank Luntz. Opatření jsou podle něj politováníhodná, ale nutná.

Předminulou středu, kdy ochrana budovy Kongresu nebyla tak silná, se dovnitř podařilo proniknout stovkám výtržníků, kvůli čemuž muselo být přerušeno projednávání výsledků prezidentských voleb. Nyní se bezpečnostní složky připravují na možnost dalších násilností, zejména v souvislosti s inaugurací Trumpova nástupce Joea Bidena.

Šéf washingtonské policie Robert Contee uvedl, že příští středu, v den inaugurace, se v hlavním městě USA a jeho nejbližším okolí očekává nasazení více než 20 000 příslušníků národních gard. Podle deníku The New York Times není jasné, jak velká část z nich bude ozbrojena. Federální vláda ovšem umožnila ozbrojení těch gardistů, kteří budou hlídat Kapitol. Protestní hromadění republikánských radikálů jsou na středu hlášena i u padesátky lokálních Kapitolů, takže celkově může prý být po celé zemi nasazeno až 200 000 gardistů.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.