Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Podle KCNA předvedla KLDR »ponorkové rakety«

KLDR na čtvrteční armádní přehlídce pravděpodobně předvedla nové balistické střely odpalované z ponorky (SLBM).

S odvoláním na státní média o tom informovala agentura Reuters. Přehlídka se konala krátce po skončení sjezdu vládnoucí Korejské strany práce, na němž vůdce KLDR Kim Čong-un slíbil posílit jaderný a další zbrojní arzenál země.

Na přehlídce v hlavním městě Pchjongjangu se ukázaly řady pochodujících vojáků a vojenské techniky včetně tanků a raketometů. Na závěr podle analytiků předvedl režim nový druh balistických raket a střel SLBM (submarine-launched ballistic missile), které vezly nákladní automobily.

»Nejmocnější zbraně na světě, střely odpalované z ponorek, vjely jedna po druhé na náměstí a silně demonstrují moc revolučních ozbrojených sil,« uvedla severokorejská agentura KCNA.

KLDR tento typ střely poprvé testovala v srpnu 2016 a podle analytiků se snaží vyvinout ponorku, která by rakety byla schopná odpalovat.

Podmořská balistická střela SLBM odpalovaná z ponorky dokáže dopravit na místo určení s vysokou přesností bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Raketonosné ponorky mají velký strategický význam, neboť mohou zůstat skryty před satelity protivníka a odpálit svůj náklad v relativním bezpečí volného oceánu.

Osmidenní sjezd Korejské strany práce, který začal 6. ledna, byl první od roku 2016, předtím se sjezd konal v 80. letech minulého století. Očekávalo se, že tuto událost završí v Pchjongjangu vojenská přehlídka.

Na sjezdu Kim Čong-un hovořil o dalším prohlubování péče o výzbroj armády a také nazval USA největším nepřítelem bez ohledu na to, kdo je ve Washingtonu prezidentem. Rakety odpalové z ponorek by mohly zasáhnout jakoukoli část amerického území a zařadit KLDR mezi jaderné velmoci, uvádějí pozorovatelé. Americká média už měsíc spekulují o budoucích vztazích USA a KLDR, tvrdí, že prezident Joe Biden bude stejně jako dříve Barack Obama KLDR ignorovat. Pokud ale má Pchjongjang ponorkovou zbraň, bude možná znít otázka jinak: Mohou si USA dovolit ignoranci, nebo raději opatrně zlepšovat vztahy? píší americké servery.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: -380652, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-16 13:18
KLDR dělá v malém, to co USA ve velkém. Ale i v malém to stačí aby
někomu zašla chuť. Ignorace v podání USA rozhodně neznamená, že
dají pokoj. Jako by jsme je neznaly, že.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.