Reklama
Čínský prezident Si Ťin-pching. FOTO - Wikimedia commons

Si Tin-pching se všemožně snaží zlepšit vztahy

Čínský prezident Si Ťin-pching požádal o pomoc se zlepšením čínsko-amerických vztahů bývalého ředitele společnosti Starbucks Howarda Schultze.

S odvoláním na čínskou státní tiskovou agenturu Nová Čína o tom informovala agentura AP. Prezidentův vzkaz byl podle čínských médií součástí odpovědi na Schultzův dopis.

Schultz a Starbucks mají podle hlavy státu »i nadále hrát aktivní roli při propagaci čínsko-americké ekonomické a obchodní spolupráce a při rozvoji vzájemných vztahů,« píše Nová Čína. Samotný text dopisu či jeho úryvky agentura nezveřejnila.

Americký miliardář čínskému státníkovi nedávno zaslal výtisk své nejnovější knihy společně s dopisem, ve kterém zmínil dlouhodobý závazek Starbucks vůči Číně a tamním zaměstnancům řetězce, uvedla stanice CNN s odvoláním na zdroj obeznámený se situací.

Schultz první pobočku Starbucks v Číně otevřel v roce 1999 a zemi často navštěvuje, poznamenává AP. V čele kávového giganta stál podnikatel do roku 2017, radě společnosti předsedal do roku 2018. Čína je nyní pro společnost druhým největším trhem po USA. Firma uvádí, že má v bezmála 190 městech asijské země přes 4700 poboček, zaměstnává tam 58 000 lidí.

Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou dlouhodobě napjaté. USA ve čtvrtek oznámily další vlnu sankcí proti Číně, tentokrát v souvislosti s údajně expanzivní politikou asijské země v Jihočínském moři. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa umístila na černou listinu podniků spojených s ozbrojenými silami dalších devět čínských společností, včetně výrobce chytrých telefonů Xiaomi.

Otázkou zůstává, jak se ve vztahu k Číně zachová nová administrativa zvoleného prezidenta Joea Bidena. Ekonomičtí a političtí analytici se domnívají, že se Biden bude po nástupu do funkce ohledně Severní Koreje a dalších politických záležitostí pravděpodobně snažit o spolupráci s Pekingem. V rámci obchodních vztahů se však očekávají jen minimální změny; ve Washingtonu prý panuje rozsáhlá frustrace z Číny.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 12 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-17 12:08
Čína vlastní neskutečné množství státních dluhopisů a jiných
finančních aktiv USA. Pokud by požádala o jejich proplacení, padnou
USA na zadek.
joska.korinek
2021-01-17 09:27
S USA se může "domluvit" pouze ten, kdo se stoprocentně
podřídí.
jmarek3
2021-01-16 13:15
Čína to má marné s USA . Rusko by mohlo vyprávět.
fronda
2021-01-16 12:49
Jestli ona ČLR není nezdravě závislá na spolupráci s
imperialistickými mocnostmi.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.