Reklama

Šéf CDU Laschet má blízko k Merkelové

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové si v sobotu na on-line volebním sjezdu vybrala jako nového předsedu premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta. Jeho elektronické zvolení musí potvrdit korespondenční volba, výsledek bude znám v pátek. Laschet bude mít možnost ucházet se o kandidaturu na kancléře. Politicky má blízko k nynější kancléřce.

Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusilovala a svůj post dala loni v únoru k dispozici. Delegáti vybírali z trojice uchazečů. Za favorita sice průzkumy označovaly exšéfa poslanců vládní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, ten ale v duelu s Laschetem prohrál. Třetím kandidátem byl šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Před volbou se kandidáti na předsedu straníkům představili. Laschet, označovaný za umírněného konzervativce, je zastáncem kontinuity s érou kancléřky Merkelové, jež se v parlamentních volbách v září o post šéfky vlády po 16 letech v úřadu již ucházet nebude. Mj. ji podporoval v jejím přístupu k uprchlické krizi v roce 2015. »Za posledních 16 let jsme Německo pozvedli. Nikdo už neříká, že Německo je nemocným mužem Evropy,« zdůraznil. Delegáty ujistil, že se na něj mohou spolehnout, že SRN povede k dalšímu rozvoji a silným transatlantickým vztahům.

Armin Laschet. FOTO - Wikimedia commons

Merz apeloval, aby CDU dál hledala kompromisy a konsenzus a držela se středu. Röttgen zdůraznil nezbytnost rozvoje, modernizace, digitalizace, ochrany životního prostředí a podpory žen do vedoucích funkcí. V následném prvním kole volby nezískal ani jeden z trojice víc než 50 %. Ve 2. kole se proti sobě postavili Merz s Laschetem. Vybírat předsedu mohlo 1001 delegátů, nakonec jich v duelu hlasovalo 991, z nichž čtyři se zdrželi. Laschet 2. kolo vyhrál s 521 hlasy. Ač je jméno nového předsedy známo, oficiálně bude potvrzen 22. ledna. Delegáti musí z právních důvodů svou elektronickou vůli vyjádřit i korespondenčně. To ale CDU považuje za formalitu.

Laschetovi už pogratulovala Merkelová. »Těším se na spolupráci,« uvedla. Gratulaci zaslal i bavorský premiér a šéf bavorské sesterské Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder. »Těším se na spolupráci! Společně budeme pokračovat v úspěšné historii unie,« napsal na Ttwitteru. Jako unie je v SRN označována tradiční koalice CDU a CSU. Obě strany budou vybírat společného kandidáta na kancléře. Analytici uvádí, že zájem o funkci má Söder, ač říká, že jeho místo je v Bavorsku.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.