Reklama
Vstupní brána do koncentračního tábora. FOTO - Wikimedia commons

Skandální sáňkování

I zdánlivě nevinná činnost jako je sáňkování může způsobit skandál, když se provozuje na nesprávném místě, jak v minulém týdnu zjistili v Německu. Ředitel památníku Buchenwald, který se nachází na místě bývalého nacistického koncentračního tábora, si totiž postěžoval na místní nadšence, kteří si zimních radovánek užívali v jeho areálu a mj. sáňkovali přes místa, kde jsou hromadné hroby někdejších vězňů.

»O víkendu jsme tu měli silný provoz,« řekl Jens-Christian Wagner časopisu Der Spiegel. Parkoviště u památníku poblíž durynského Výmaru zaplnili kvůli sněhové nadílce milovníci zimních sportů, a ne zájemci o prohlídku. »Některé stopy po sáňkách končily u masových hrobů,« dodal. Podle ředitele je pochopitelné, že lidé míří do přírody, měli by ale respektovat pravidla a v památníku se chovat uctivě a s pietou k desítkám tisíc lidí, kteří tu přišli o život. Je nepřijatelné, že sem lidé přichází za sportem či na procházku se psy. »Sportovní aktivity narušují klid mrtvých. S časovým odstupem lidé ztrácí historickou citlivost,« stěžuje si Wagner. V Buchenwaldu mezi vytvořením tábora v roce 1937 a jeho osvobozením americkou armádou v dubnu 1945 zahynulo asi 56 000 lidí. Dalších více než 20 000 přišlo o život v pobočném táboře, vytvořeném kvůli výrobě raket V2. Buchenwaldem prošlo i na 7800 Čechoslováků.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 11 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-18 23:44
To je absurdní. Ze sáňkování dělají aféru, ale nevadí jim, že
německý režim podporuje fašizoidní diktatury v Pobaltí nebo na
Ukrajině.
Gartouzek
2021-01-18 14:07
Myslím si, že zde nejde o ztrátu historické citlivosti, ale o
vytrácení sociální citlivosti. Ze strany některých dospělých může
jít i o vědomé pohrdání sociální citlivosti - snaha o vyvyšování
se.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.