Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Ukrajina. Ruština pouze na požádání

Na Ukrajině začal v sobotu platit 30. článek tzv. jazykového zákona, který všem poskytovatelům služeb ukládá povinnost mluvit s klienty pouze v ukrajinštině, pokud zákazník nepožádá o komunikaci v jiném jazyce. Informoval o tom sever Ukrajinska pravda.

Výrobci, prodavači nebo číšníci mají od nynějška povinnost podat zákazníkovi informace o produktech nebo službách v úředním jazyce, tedy v ukrajinštině. Když o to zákazník ale požádá, prodavač ho smí obsloužit v jiném jazyce, který je pro obě strany přijatelný. Při systematickém nedodržování hrozí porušovateli pokuta ve výši 5100 až 6800 ukrajinských hřiven (3920 až 5230 korun). Zmocněnec pro otázku státního jazyka Taras Kremyň sice připustil, že tato částka není příliš výrazná, ale upozornil, že pokuta se podepíše nejen na finanční kondici podniku, ale také na jeho pověsti. Zákon O zajištění fungování ukrajinštiny jako státního jazyka schválil ukrajinský parlament v dubnu 2019. Podle zákona musí ukrajinštinu plynně ovládat úřední osoby, třeba poslanci, diplomaté, soudci, učitelé nebo lékaři státních zdravotnických zařízení. Povinné je užívání ukrajinštiny v armádě, policii a soudech, stejně jako na školách všech stupňů.

Projednávání jednotlivých paragrafů vyvolalo v parlamentu bouřlivé diskuse, proti právní normě se vymezily ruskojazyčné ukrajinské spolky, které ji označily za diskriminační. Rusko si stěžovalo u evropských organizací, protesty Moskva zaslala dokonce i do sídla Evropské unie a NATO. Spor se rozhořel i mezi Kyjevem a Budapeští - poškozena zákonem se cítila maďarská menšina, k níž se v Zakarpatí hlásí zhruba 150 000 lidí. Podle některých komentářů v médiích je zákon odrazem konfliktu na proruském Donbasu, ale i napjatých vztahů mezi ukrajinskými úřady a maďarskou menšinou v Zakarpatské oblasti.

Mnoho Ukrajinců vedle ukrajinštiny používá i ruštinu. I když většina Ukrajinců podle průzkumu společnosti Kantar považuje ukrajinštinu za svůj mateřský jazyk a podporuje jeho status výlučného státního jazyka, 35 % respondentů označilo za mateřštinu ruštinu. Přibližně polovina (49 procent dotázaných) pak uvedla, že ukrajinštinu používá doma, stejné procento používá ke komunikaci s rodinou ruštinu. Ukrajinština převládá při formálním styku, tedy například v práci či ve školách. Mírně přes polovinu lidí ale uvedlo, že při komunikaci s přáteli či na internetu používá ruštinu.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 14 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Prokopic.Karel
2021-01-18 16:45
Už jsem se tady tím několikrát "chlubil". Měli jsme řadu
let firmu v Užhorodě.(Také v Rusku, jižně od Moskvy) Takže vím, že
jsem nepotkal Ukrajince, který by neuměl dobře ruský jazyk. Naopak:
měli lepší výslovnost ruštiny než já. Vím, že především u
hranic s Ruskem žije polovina i více lidí ruské národnosti (byť
ukrajinského občanství). Pokud si vzpomenete, když "velmi
demokraticky" byl svržen ukrajinský prezident, tak byl
"restaurován" parlament. A PRVNÍM ROZHODNUTÍM BYLO TEHDY
VYLOUČENÍ RUŠTINY jako jednoho ze dvou úředních jazyků. Souhlasím s
článkem: například na jihovýchod od Užhorodu je jedna z řady
oblastí, kde se hovoří maďarsky. Co s tím bude? Řada Ukrajinců velmi
ráda jezdí za prací nejen k nám, ale do Ruska - opravdu. Ti papaláši
z Kyjeva by měli být naopak rádi, že jejich občané umí několik
jazyků. Tohle je jen jeden z důvodů proč je Ukrajina tam kde je (totiž
"v deli") a proč se to jenom zhoršuje.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.