Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Dostavba Nord Stream 2 se urychlí

Spolkový úřad pro lodní dopravu a hydrografii (BSH) na konci minulého týdne schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách.

Vyplývá to z oznámení úřadu. Dosavadní povolení by pokračování výstavby připouštělo až od konce května, uvedla agentura DPA.

Nové povolení bylo nutné mimo jiné proto, že v roce 2019 z výstavby plynovodu jeden švýcarský podnik kvůli hrozbě sankcí ze strany Spojených států stáhl své lodě, které měly povolení k práci i pro zimní měsíce. Projekt Nord Stream 2 tak musel přejít na jiný typ lodí, na které se vztahuje nové povolení.

Podle ruské společnosti Gazprom, která je hlavním investorem projektu, je už plynovod hotov z 94 procent. Zbývá ještě položit zhruba 150 kilometrů potrubí ve dvou paralelních linkách, tedy 75 km na každou linku. Ze zbývající části potrubí připadá zhruba 30 km na německé vody a 120 km na dánské vody, napsala agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Plynovod v délce zhruba 1200 km má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Plyn z Nord Stream 2 využije i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Projekt Nord Stream 2 vede Gazprom. Zhruba polovinu financí poskytly německé firmy Uniper a Wintershall, britsko-nizozemská společnost Shell, dále rakouská OMV a také francouzská Engie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 26 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-19 13:05
No Navalnyj to možná RF a všem zůčastněným zatrhne. A kdo z toho
bude profitovat? Můžete hádat, ale EU to nebude.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.