Reklama

Rosatom uvedl do provozu největší větrnou elektrárnu

Kočubejevská větrná elektrárna začala v lednu 2021 dodávat elektřinu na ruskou energetickou burzu. Elektrárna je druhým projektem společnosti NovaWind (divize ruské korporace pro atomovou energii Rosatom realizující projekty ve větrné energetice) a také největší větrnou elektrárnou v Rusku.

Elektrárna leží v Stavropolském kraji na jihu Ruska a tvoří ji 84 větrných turbín o celkovém výkonu 210 MW. Rosatom elektrárnu začal spouštět v prosinci 2020. Míra lokalizace součástí větrných turbín dosahuje 65 %.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Generální ředitel společnosti NovaWind Alexandr Korčagin k tomu uvádí: »Díky úspěšným zkušenostem s výstavbou a provozem větrných elektráren, zavedení sériové výroby komponent a systémů pro větrné turbíny a efektivnímu dodavatelskému řetězci, který zahrnuje i podniky Rosatomu, se nám daří realizovat naše projekty ve větrné energetice systémově a Kočubejevskou elektrárnu jsme postavili za dva roky. Stavropolský kraj je naším klíčovým regionem.«

Rosatom v současnosti realizuje program stavby větrných elektráren v dalších třech lokalitách ve Stavropolském kraji a Rostovské oblasti. Do konce roku 2024 uvede do provozu větrné turbíny o celkovém výkonu zhruba 1,2 GW.

Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu A v neposlední řadě se teď čím dál častěji zaměřuje právě i na nové moderní alternativní zdroje získávání energie…

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.