Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Kreml odmítá vměšování do vnitřních záležitostí

Kreml nehodlá přihlížet k výzvám západních zemí, které hrozí Rusku sankcemi za uvěznění Alexeje Navalného. Uvedl to mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Případ Navalného je podle Kremlu výlučně ruská věc.

»Slyšíme tato prohlášení (západních představitelů), ale v tomto případu nemůžeme a nechystáme se na ně brát zřetel. Jde o to, že ruský zákon nedodržel ruský občan. To je naprosto vnitřní věc. Nikomu nedovolíme, aby se vměšoval, a nehodláme vyslyšet taková prohlášení,« řekl Peskov na tiskové konferenci.

Navalnyj nyní v moskevské cele čeká na soud, který jej podle ruských médií nejspíše pošle na 3,5 roku do vězení za neplnění pravidel dříve uloženého podmíněného trestu. »Není to situace, která by vyžadovala prezidentovu zvláštní pozornost,« řekl Peskov. »Práva všech ruských občanů zaručují zákony a na jejich plnění dohlížející instituce, což bude i v tomto případě,« citovala mluvčího agentura TASS.

Dmitrij Peskov. FOTO - Wikimedia commons

Jako nesmysl odmítl Peskov úvahy, že Navalného tzv. pronásledování souvisí s Putinovými obavami z opozičníka. Prezident podle svého mluvčího nemá se stíháním Navalného nic společného. »Různá tvrzení ohledně toho, kdo se koho bojí, jsou naprostý nesmysl,« zdůraznil podle agentury Interfax.

Navalnyj po svém zadržení vyzval své stoupence k protestům. Peskov podle Reuters prohlásil, že Kreml se protestů nebojí.

Představitelé ostře protiruských pobaltských zemí se již vyslovili pro uvalení dalších sankcí na Rusko. Také český ministr zahraničí Tomáš Petříček v neděli po zadržení Navalného uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU.

Úřady podle zprávy listu RBK vyšetřují policistu Kirilla Čuprova ze Samary pro podezření, že z databáze poskytl údaje, které skupině médií umožnily odhalit totožnost týmu agentů FSB, sledujícího Navalného během srpnové cesty po Sibiři. Čuprov byl podle ČTK ještě koncem prosince zadržen pro podezření ze zneužití pravomocí, potvrdil listu samarský soud. Policistovi hrozí až deset let vězení.

Navalnyj při srpnovém návratu z Tomska do Moskvy zkolaboval na palubě letadla, které kvůli tomu přistálo v Omsku. Úřady později povolily příbuzným transportovat Navalného do Berlína. Západ si vymyslel nesmyslnou teorii, že Navalnyj byl otráven novičokem. Kdyby to byla pravda, útok by ovšem nepřežil nejen on, ale i další lidé na palubě zmiňovaného letadla.

Evropská unie a Británie kvůli údajné otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 18 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.