Reklama

Zavalení horníci se mají k světu

Skupina čínských horníků, kterou před více než týdnem uvěznil pod zemí výbuch, poděkovala záchranářům za výživné tekutiny a léky poslané úzkým tunelem. Přes zřízenou telefonickou linku nicméně horníci vzkázali, že by se raději najedli vepřových párků, informoval zpravodajský server BBC News.

Podle čínských médií je jen jeden z 12 přeživších v kritickém stavu. Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. O osudu deseti havířů není nic známo, 12 je naživu.

Záchranáři v uplynulých dnech nejprve spustili do podzemí jídlo zavěšené na kabelu, lano pak záchranáři vytáhli i se vzkazem od horníků. »Snažte se dál k nám dostat,« napsali horníci ve zprávě.

Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Horníci uvedli, že jsou záchranářům vděční za poskytnutou ovesnou kaši, výživné tekutiny a léky. Více by prý ale ocenili tradičnější jídlo, ze všeho nejvíce vepřové párky.

Agentura Nová Čína napsala, že horníci si řekli v pondělí o párky a nakládanou zeleninu. Zdravotní odborníci, kteří se podílejí na záchraně, ale prozatím pevné jídlo vyloučili. Horníci podle nich mají dostat lehčeji stravitelnou potravu, která jim umožní obnovit fyzické síly. Zatím k nim byly spuštěny čtyři dávky potravin a léků.

Záchranáři, kteří jsou se skupinou v kontaktu, oznámili, že dva horníci, kteří byli předtím velmi zesláblí, mohou nyní znovu chodit. Jeden byl při výbuchu zraněn na hlavě a je v komatu; jeho stav je označován jako kritický. Stav dvou dalších záchranáři charakterizují jako mírně nepříznivý. Osm dalších je v dobré kondici. V jiné sekci dolu je ještě jeden živý horník.

Záchranným složkám momentálně dělá starosti vzestup hladiny spodních vod. Zvažují proto nasazení ponorných čerpadel, která by část vody dostala pryč. Po výbuchu trvalo záchranářům celé dny, než v dole narazili na známky života.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 5 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.