Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jak se loni vyvíjely ceny výrobců

Ceny průmyslových výrobců loni mírně stouply, meziročně o 0,1 procenta. Výrazněji se zvýšily ceny staveb a služeb. Ceny stavebních prací stouply o 3,7 % a ceny tržních služeb pro podniky o 2,1 %. Klesly naopak ceny zemědělských výrobců, a to o 3,4 %.

Oznámil to Český statistický úřad. Předloni přitom rostly i ceny v zemědělství a v ostatních odvětvích byl růst cen vyšší než loni.

»Zatímco ceny průmyslových výrobců tři roky za sebou výrazněji rostly, v roce 2020 celkově téměř stagnovaly,« sdělil vedoucí oddělení statistiky cen zemědělství, stavebnictví a služeb ČSÚ Jiří Šulc. Připomněl, že v roce 2019 ceny v průmyslu stouply o 2,6 %, ceny zemědělců o 4,9 %, ceny stavebníků o 4,6 % a ceny ve službách o 2,6 %.

V průmyslu loni meziročně vzrostly například ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 7,7 %) a ceny zásobování vodou (o 6,1 %). Zvýšily se mimo jiné i ceny dopravních prostředků, a to o 2,2 %. Klesly naopak ceny chemických látek a výrobků (o 8,3 %) nebo ceny za těžbu a dobývání (o 2,8 %). Celkově podle statistiků zdražovaly hlavně výrobky investiční povahy a zboží krátkodobé spotřeby, zlevňovaly naopak energie.

V zemědělství loni klesly ceny rostlinných výrobků o čtyři procenta a ceny živočišných výrobků o 2,4 %. Zdražilo ale například ovoce o 16,5 % nebo vejce o čtyři procenta. U stavebních prací loni stouply ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví o 0,4 %. V tržních službách pro podniky byly meziročně vyšší ceny za skladování a podpůrné služby v dopravě (o 5,2 %) a ceny za služby v oblasti zaměstnání (o 5,1 %). Nižší byly naopak ceny za reklamní služby a průzkum trhu, a to o 0,3 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1.5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.