Reklama

Vyšetřování schváleno

Rumunský prezident Klaus Iohannis schválil žádost protikorupční prokuratury DNA o vyšetřování bývalého premiéra a předsedy Senátu Calina Popescua Tariceanua kvůli podezření z braní úplatků.

Expremiér to považuje za snahu o politickou likvidaci, informovala agentura Reuters. Podle prokuratury Tariceanu obdržel za poskytování »politických konzultací« v letech 2007 až 2008 od rakouské společnosti honorář ve výši 800 000 dolarů (17,2 milionu korun), přičemž protislužbou byla vládní rozhodnutí ve prospěch firmy.

Calin Popescu Tariceanu. FOTO - Wikimedia commons

Tariceanu jakékoliv pochybení odmítá. Uvedl, že otevření případu má být Iohannisovou odplatou s cílem »zcela odstranit jeho jedinou opozici z rumunské politické scény«. Iohannis dosud schválil všechny žádosti o zahájení vyšetřování, které mu podala protikorupční prokuratura, připomíná Reuters.

Protikorupční prokuratura se poprvé snažila vyšetřovat Tariceanua v roce 2019, když vykonával pozici předsedy Senátu, horní komory rumunského parlamentu. Zákonodárci jej ale odmítli zbavit imunity.

Předseda vlády z let 2004 až 2008 v roce 2019 neúspěšně kandidoval proti Iohannisovi na prezidenta a v loňských volbách usiloval rovněž marně o post starosty Bukurešti. V prosincových parlamentních volbách se jeho straně ALDE nepodařilo překročit práh pro vstup do zákonodárného sboru.

ALDE byla v letech 2017 až 2019 menším koaličním partnerem sociálních demokratů. Jejich kabinet usiloval o odstranění trestních postihů v některých korupčních případech i zkrácení trestů pro část odsouzených za korupci. Počínání vlády, kritizované prezidentem Iohannisem, Evropskou unií i občanskou společností, vyvolalo v Rumunsku největší protesty za poslední desetiletí. Vedly k politické krizi, kterou země překonává dosud.

Protikorupční prokuratura obžalovala od chvíle svého zřízení v roce 2013 desítky veřejných činitelů, včetně těch z nejvyšších pater rumunské politiky. Nevládní organizace Transparency International řadí Rumunsko k nejzkorumpovanějším zemím Evropské unie a EK situaci v rumunském soudnictví od roku 2007 bedlivě monitoruje.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.