Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Vakcína nejspíš vykoupena lékařským tajemstvím

Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti COVID-19 více než 20 % svých obyvatel a dokázal si obstarat od firem Pfizer a Moderna dostatek očkovacích látek, zatímco země jako USA, Německo nebo Francie potřebné miliony dávek získat nedokázaly.

Jak napsal izraelský server CTech, který poskytuje informace o technologiích a inovacích, podíl na tom má »specifičnost« dohody s firmou Pfizer. Izrael výměnou za dodávku milionů očkovacích dávek souhlasil s tím, že této farmaceutické firmě umožní přístup do zdravotních databází o naočkovaných občanech, což bude využitelné při farmaceutickém výzkumu. Údaje o pacientech ovšem patří k přísně osobním, nikomu se nepředávají, a když tak s informovaným souhlasem každého jednotlivého pacienta.

Jak uvádí CTech, Izrael tak souhlasil, že bude fungovat jako globální experimentální laboratoř, přičemž získané poznatky budou moci být využity ke stanovení vakcinačních postupů v jiných zemích. Pomohou také farmaceutickým firmám při dalším výzkumu očkovacích látek a léků. Americká firma Pfizer na vývoji své vakcíny spolupracovala s německou společností BioNTech.

Izrael uchovává o svých občanech zdravotnické záznamy zahrnující stav lidí od jejich narození do smrti. Zákon ukládá každému Izraelci platit si zdravotní pojištění u jednoho z veřejných poskytovatelů. Každé malé dítě nebo imigrant má záznam o veškerém očkování, všech prodělaných nemocech, ošetřeních nebo užívaných lécích.

Miliony zdravotnických záznamů poskytují cenný materiál využitelný při vývoji nového léku nebo léčebného postupu. Základ úspěchu Izraele tkví v tom, že systém zdravotní péče je řízen a kontrolován několika navzájem spolupracujícími orgány. Na rozdíl od systémů v jiných zemích, kde existuje mnoho pojišťoven, poskytovatelů péče, soukromých lékařů a decentralizovaný systém nemocnic, klinik a lékáren, v Izraeli funguje centralizovaný zdravotnický systém, který zahrnuje 100 % občanů. Ale údaje o nich patří k lékařskému tajemství. Občané mají právo, aby tajemstvím zůstaly.

Fakt, že se dá Izrael považovat s ohledem na charakter svých hranic za »ostrovní stát«, nabízí výrobcům vakcíny proti COVID-19 ideální testovací prostředí. Lze monitorovat stav každého, kdo byl naočkován, v souvislosti s jeho celou zdravotní historií. Proto byly Pfizer a Moderna ochotné dodat tak rychle tak velké množství vakcín, napsal CTech.

Část detailů dohody minulý týden ozřejmil premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podle něj souhlasil, že se dá k dispozici k případové studii o rychlém očkování celé jedné země. Proto podle něj společnost Pfizer urychlila dodávku vakcín a navýšila jejich množství. Netanjahu řekl, že se Izrael s »firmou Pfizer a celým lidstvem podělí o statistické informace, které pomohou vyvinout strategii k překonání pandemie«,.

Nebylo oznámeno, jaké přesně údaje budou Izrael a Pfizer sdílet, takže kritici poukazují na porušení zásad zachování soukromí a lékařského tajemství. Ministerstvo zdravotnictví proto dodatečně oznámilo, že Pfizer prý dostane k dispozici pouze »makroinformace« takového druhu, které se dostávají běžně i k veřejnosti. Izrael slíbil, že firmě dá data týkající účinnosti vakcíny, vedlejších účinků nebo době potřebné k vytvoření protilátek s ohledem na věk, pohlaví nebo zdravotní minulost dotyčných.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.