Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Shoda na ústavním rámci voleb v Libyi

Účastníci dialogu o budoucnosti Libye se v úterý dohodli na ústavním rámci pro uspořádání letošních prezidentských a parlamentních voleb. Podle agentur to oznámila Organizace spojených národů (OSN), která jednání u Rudého moře zaštiťuje.

Skupina 75 představitelů různých libyjských politických, etnických a zájmových skupin vybraných představiteli mise OSN v regionu bezvýsledně diskutovala již několik týdnů. Podle agentury Reuters v úterý schválený mechanismus navrhla v sobotu menší pracovní skupina, která se sešla k jednání ve švýcarské Ženevě. V pondělí a úterý o návrhu hlasovalo všech pětasedmdesát účastníků Fóra libyjského politického dialogu (FDPL). Návrh schválili většinou 73 procent hlasů, napsala agentura AFP. »Libyjci nyní mají skutečnou příležitost překonat své spory a odlišnosti, zvolit prozatímní vládu, která sjednotí jejich instituce prostřednictvím dlouho očekávaných celostátních demokratických voleb,« uvedla dočasná představitelka OSN pro Libyi Stephanie Williamsová.

Konkrétní detaily plánu přípravy voleb, které se uskuteční 24. prosince 2021, zatím nejsou známy. Podle agentury Reuters ale hrozí riziko, že pokud by jednání odstavila od moci současné významné představitele dvou znesvářených libyjských kabinetů, mohla by se situace v zemi opět zhoršit.

V Libyi panuje absolutní chaos od svržení a zavraždění bývalého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. OSN se snaží zprostředkovat ukončení konfliktu a sblížit dvě samostatné administrativy, které se ustavily odděleně v Tripolisu a na východě země. V říjnu se dvě hlavní strany konfliktu - Vláda národní jednoty (GNA) v Tripolisu a Libyjská národní armáda (LNA) polního maršála Chalífy Haftara sídlící na východě země - dohodly na klidu zbraní. Obě mají podporu rozdílných států - za Tripolisem stojí OSN a Turecko s Katarem, za Haftarem Rusko, Spojené arabské emiráty a Egypt.

Rada bezpečnosti OSN 16. ledna schválila jmenování slovenského diplomata a bývalého ministra zahraničí Jána Kubiše zmocněncem OSN pro Libyi. Jeho předchůdce ve funkci Ghasán Saláma odstoupil kvůli stresu v březnu, v době prudkých bojů mezi soupeřícími stranami v Libyi o hlavní město Tripolis.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.