Reklama

Vietnam. Světlé místo v boji s COVID-19 a ekonomický růst

Vietnam je známý jako jeden z členských států sdružení ASEAN, který je díky rostoucí mezinárodní pozici na silném tempu růstu. V posledních letech dosáhla tato země v jihovýchodní Asii mnoha působivých úspěchů v oblasti hospodářského rozvoje a zahraničních věcí.

Světlá skvrna v reakci na COVID-19

V roce 2020, kdy byla pandemie COVID-19 celosvětově komplikovaná, byl Vietnam schopen epidemii zvládnout. Vietnam má přibližně 100 milionů obyvatel, ale počet infekcí a úmrtnost na COVID-19 jsou velmi nízké (dosud jen více než 1500 infekcí a více než 30 úmrtí). Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je Vietnam jednou z mála zemí s dobrou kontrolou epidemie. Díky úspěchu v reakci na epidemii COVID-19 Vietnam také poskytl včasnou pomoc mnoha zemím při kontrole epidemie, jako je darování tun masek a protiepidemického vybavení sousedním zemím v jihovýchodní Asii i evropským zemím.

Vysoký ekonomický růst

Vietnam je za posledních pět let jednou ze zemí s nejúspěšnějšími rostoucími ekonomikami na světě. Tempo růstu v období 2016-19 dosáhlo v průměru 6,8 % ročně. I když v roce 2020 měla většina zemí na světě negativní růst kvůli dopadu pandemie COVID-19, Vietnam bude i nadále dosahoval téměř tříprocentního růstu. Vietnam zejména vyvinul úsilí a aktivně se podílel na mezinárodní ekonomické integraci s cílem přilákat zdroje pro rozvoj země. Podepsal mnoho mnohostranných obchodních dohod, jako je Dohoda o komplexním a progresivním trans-tichomořském partnerství (CPTPP), Dohoda o volném obchodu mezi Vietnamem a Evropskou unií (EVFTA), Regionální komplexní hospodářské partnerství (RCEP) apod.

Rostoucí role na mezinárodní scéně

Zahraniční politika multilateralizace a diverzifikace mezinárodních vztahů přispěla k posílení role a postavení Vietnamu na mezinárodní scéně. Vietnam vyvinul úsilí a aktivně posílil dvoustranné a mnohostranné vnější vztahy. Za posledních pět let Vietnam úspěšně zorganizoval mnoho významných mezinárodních akcí, jako je summit APEC 2017 či summit USA-KLDR 2019. Zejména v roce 2020, navzdory tomu, že světová situace byla tak komplikovaná, Vietnam úspěšně splnil roli předsednictví ASEAN a nestálého člena Rady bezpečnosti OSN.

Úspěchy v minulých letech vytvořily pevný základ, aby se Vietnam mohl i nadále silně rozvíjet i v budoucnu, a zároveň ukazuje, že Vietnam je stále více potenciálním důležitým partnerem pro spolupráci v mezinárodních vztazích.

Roman JANOUCH

 

 


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 18 hlasů.

Roman JANOUCH

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2021-01-21 10:05
Chytrý se poučí, hlupák bude obkecávat.
fronda
2021-01-20 23:29
Vždyť to my zmiňujeme pořád, že jde o rozvojovou zemi, stejně jako
ČLR. A že si proto nemůžou zatím dovolit např. takové sociální
zabezpečení jako třeba Belgie, která se napakovala na drancování
Afriky.
stanley58
2021-01-20 21:15
A komunisté by nejspíš řekli "vezměme si z toho vietnamu
příklad, jaký má ekonomický růst". Ale že je ten napůl
socialistický vietnam stále hodně zaostalý, to by se samozřejmě
nezmínili.
fronda
2021-01-20 20:21
ČT by nejspíš řekla "už ani ten virus do té komunistické
totality nechce".
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.