Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Vlčí smečky decimují stáda

Skupina vlků napadla koncem loňského roku stádo jalovic u Višňové na Frýdlantsku. Zabili čtyři telata, část vyděšeného stáda prorazila elektrický ohradník a utekla do nedalekého Polska.

Nebyl to první útok vlků na stádo na pastvě, řekla Lenka Sejkorová ze zemědělské společnosti GRAIN, které stádo patří. Část zvířat se podle ní sama vrátila, další pochytali. Pět zvířat se ale stále toulá po Polsku a zatím se je nedaří odchytit. Varují před nimi úřady a média nejen v Polsku, ale také v sousedním Sasku.

GRAIN hospodaří na asi 3000 hektarech zemědělské půdy, z toho polovinu tvoří pastviny. Jde o ekologický chov dobytka, zvířata tak jsou většinu roku venku na ohrazených pastvinách. Už v roce 2019 napadli firmě na pastvině stádo vlci. »Napadli dokonce i krávu, která právě rodila, přišli jsme nejen o tele, ale stresu pak podlehla i kráva,« řekla Sejkorová. Před dvěma měsíci smečka napadla stádo na ohrazené pastvině v Andělce v těsném sousedství hranice s Polskem. Uteklo tehdy zhruba 20 zvířat.

S odchytem jalovic pomáhají podle Sejkorové i chovatelé v Polsku. »Dohodli jsme se na spolupráci i s tamním veterinářem,« doplnila. Velká část zvířat už je zpět v ohradě. »Zrovna ve středu se nám podařilo přivést další tři,« řekla. Pět jalovic se ale stále toulá polskou krajinou. »Víme, kde jsou, vezli jsme jim tam i seno, zatím se je ale nedaří odchytit,« dodala. Firma podle ní spolupracuje i s tamními úřady a policií.

Před toulajícími se kravami varoval zejména řidiče i obecní úřad v nedaleké polské Bogatyni. »Krávy není vhodné krmit, ani se k nim přibližovat (například kvůli zhotovení snímků). Splašená zvířata by mohla vpadnout na silnici! Žádáme řidiče o mimořádnou ostražitost,« uvedl úřad. Příběh zdivočelých jalovic, které občas zavítají na městský hřbitov nebo na silniční obchvat, zaujal také média v sousedním Sasku.

Vlci se v Libereckém kraji pohybují už několik let. V roce 2014 je potvrdily fotopasti v oblasti CHKO Kokořínsko - Máchův kraj, zhruba ve stejné době se objevily informace o jejich výskytu i v oblasti Jizerských hor a Frýdlantska. Fotopasti tam ale jejich výskyt potvrdily až loni v říjnu. V minulosti napadli vlci několikrát stáda ovcí na Frýdlantsku a majitelům způsobili velké škody. Podle chovatelů vlci ztrácejí plachost a člověka se nebojí. To potvrzuje i Sejkorová. »K napadení rodící krávy došlo za bílého dne, před polednem, v době, kdy byl kolem ruch,« dodala. »Škody způsobené vlky rostou,« upozornil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.9, celkem 7 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-01-21 22:29
To si ti chovatelé musí svá stáda hlídat. Pak budou vlci lovit
přemnožené srnky apod.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.