Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Teplo z odpadu

Projekt nové spalovací linky, která zvýší kapacitu brněnské spalovny SAKO zhruba o polovinu, vyhověl procesu posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

Městská firma získala závazné stanovisko od ministerstva životního prostředí a v březnu zahájí výběrové řízení na dodavatele. »Získání EIA vnímám jako důležitý milník vedoucí ke snížení závislosti na zemním plynu ze zahraničí. Moderní jednotka s kapacitou 132 000 tun nerecyklovatelných odpadů ročně zajistí téměř polovinu celkové spotřeby tepla pro Brno, což povede k dlouhodobě stabilní a dostupné ceně tepla. Po uvedení do provozu budeme dodávat do sítě brněnských tepláren až 1,5 milionu gigajoule tepla,« uvedl předseda představenstva společnosti Filip Leder (KDU-ČSL).

Nová linka má mít téměř stoprocentní účinnost a zároveň velmi nízké emise, což sníží množství oxidu uhličitého o téměř 160 000 tun ročně. Při schvalovacím procesu EIA se společnost SAKO snažila projekt představit i veřejnosti. »Za velký úspěch považujeme pozitivní zpětnou vazbu, neboť nikdo nevznesl žádné námitky. Z energetického hlediska se bude jednat o jednoznačně nejmodernější jednotku v České republice, která se po realizaci zařadí mezi světovou špičku,« dodal Tomáš Caha, ředitel divize ZEVO, která je odpovědná za výstavbu i budoucí provoz nové linky.

V centrálním systému zásobování činí podíl tepla vyrobeného z odpadu teď necelou třetinu, zbytek připadá na zemní plyn a dvě procenta na štěpku. Rozložení této palivové základny se změní nejen s dobudováním linky v roce 2024, ale také s výstavbou štěpkového zdroje v roce 2022.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 8 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama