Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Obloha se »dík« viru trochu pročistila

Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v České republice loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Informovalo o tom Řízení letového provozu (ŘLP).

Letecká doprava nad ČR klesala už před krizí, avšak pouze mírně. V lednu se provoz snížil zhruba o šest procent. Pokračoval tak trend z roku 2019, kdy letový provoz klesl poprvé po deseti letech. Tehdy však byly příčinou zejména kapacitní problémy ve vzdušných prostorech okolních zemí.

Po vypuknutí koronavirové krize, která v letectví začala působit už od konce ledna, se propad kvůli masivnímu rušení letů výrazně prohloubil. Například v dubnu se letový provoz v ČR snížil o více než 83 %. V létě sice letů postupně přibývalo, doprava však zůstávala hluboko pod normálem. Na podzim navíc krize znovu zesílila.

Vývoj v ČR odpovídal vývoji v celém evropském vzdušném prostoru, kde došlo v průběhu roku 2020 k meziročnímu poklesu objemu letového provozu o 54 % na pět milionu letů.

Krize se podepsala i na tržbách ŘLP. To naposledy v létě odhadovalo svou letošní ztrátu až na 1,2 miliardy korun. Předloni mělo zisk 238 mil. Kč. Stát loni pro podnik schválil půjčku ve výši 500 mil. Kč. ŘLP i přes krizi nepřistoupilo k žádnému velkému propouštění, provoz v něm řídí přes 230 letových dispečerů.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.6, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.