Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zájem o pronájem nebo koupi chaty či chalupy stále roste

Zájem o pronájem nebo koupi chaty či chalupy stále roste, u některých realitních společností vzrostl meziročně až o 40 procent. Ceny se od začátku loňského roku zvýšily o 20 až 35 procent. Množí se případy, kdy si lidé rekreační objekty předělávají na trvalé bydlení. Vyplývá to z odpovědí realitních firem, které ČTK oslovila.

V pondělí začínají v 15 okresech jarní prázdniny. Jejich cyklus potrvá do poloviny března. Letošní prázdniny, které v předchozích letech hodně rodin trávilo na horách, výrazně ovlivní opatření proti šíření koronaviru. Hotely a penziony jsou kromě služebních cest uzavřeny. Podle zástupců realitních společností ovšem poptávka po pronájmech nebo koupi rekreačních objektů roste prakticky nepřetržitě už od loňského března, kdy se koronavirus v Česku objevil.

"Loni i letos je stále sílící zájem o nemovitosti tohoto typu. Velkou roli v tom má situace ve státě a nejistá vyhlídka cestování a zároveň zvyšující se komunikace z médií na toto téma, kde se hovoří obecně o velkém zájmu o tyto nemovitosti a vhodnou investiční příležitost. To psychologicky povzbuzuje ke koupi též ty, kteří ještě nejsou rozhodnuti," uvedla jednatelka společnosti Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.

Některé chatové oblasti začínají být podle ní z pětiny nebo ze čtvrtiny trvale osídleny majiteli, kteří tam chataří celoročně. Jak dále uvedla, už v minulých letech byl o rekreační nemovitosti enormní zájem, letos firma očekává nárůst o dalších deset procent. Množí se také případy klientů, kteří si chaty či chalupy předělávají na trvalé bydliště.

"V závěru roku jsme v meziročním srovnání zaznamenali o 40 procent více dotazů na pronájem chat a chalup. Letošní rok tento trend zatím kopíruje," doplnila manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz Hana Kořínková. Rovněž podle mluvčího společnosti Re/Max Tomáše Hejdy poptávka po dlouhodobém pronájmu, stejně jako po koupi rekreačních objektů, se v loňském roce zásadně zvýšila a stále roste. Poptávka je tak vyšší než nabídka.

"Hodnota českých chat a chalup v průběhu roku 2020 vzrostla v průměru o 35 procent. Důvodem byl zvýšený zájem Čechů o tento druh nemovitostí především proto, že mnoho obyvatel měst, kteří žijí v bytech, bylo v těchto bytech ´uvězněno´ prakticky celé jaro. To se odrazilo na psychice těchto lidí a jako jedna z trvalejších možností útěku z bytů řešili tuto situaci nákupem rekreačních nemovitostí všeho druhu," sdělil realitní regionální ředitel 4fin Jan Štěpánek.

Ředitel společnosti Maxima Reality Vladimír Zuzák uvedl, že zájem o pobyt v přírodě je obrovský, a to především v těch měsících, kdy děti jsou na distanční výuce a spousta rodičů na home office, tedy mohou práci vykonávat odkudkoli. "Ceny chat a chalup už loni vzrostly proti předchozímu období o 20 až 25 procent. Předpokládáme, že nadále porostou, protože poptávka v tomto segmentu výrazně převyšuje nabídku. Dlouhodobě největší zájem je o rekreační objekty v Krkonoších, na Šumavě, Jizerských Horách a v Beskydech," doplnil Zuzák.

Také podle Jana Martiny z M&M Reality poptávka po rekreačních nemovitostech na prodej významně vzrostla. A to platí i pro jejich dlouhodobé pronájmy. "Před několika týdny jsme například zprostředkovali pronájem roubenky 4+1 v Jizerských horách, v pěkném stavu, ideální pro celoroční dovolenou, běžkování či cyklistiku přímo od domu. Noví nájemci jednorázově uhradili 220.000 na rok dopředu. Nabídka takových nemovitostí je ale velmi malá," dodal Martina.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.