Reklama

Trh s ojetinami loni klesl o 46 procent na 61,4 miliardy Kč

Obrat českého trhu s ojetými vozy se loni propadl o 46 procent na 61,4 miliardy korun. Celkově prodaly autobazary, dealerství jednotlivých značek či soukromé osoby kvůli pandemii koronaviru 255.000 aut, tedy o 47 procent meziročně méně. Vyplývá to ze statistiky on-line prodejce vozidel Carvago, spadajícího do skupiny European Automotive Group (EAG).

Důsledkem pandemie je také nárůst průměrné ceny ojetin o tři procenta na 264.251 korun a vzestup on-line prodeje, který během podzimního uzavření prodejních míst pomohl zmírnit propad obratu o více než jednu miliardu korun. V loňském roce byly nejžádanější vozy nižší střední třídy a průměrné stáří prodaného ojetého vozu bylo 10,5 roku.

Ilustrační FOTO - Pixabay

Konec roku přál zejména prodejům nových vozů, které za celý prosinec dosáhly nejlepších výsledků od roku 2016. Závěrem roku se díky posílení digitálního marketingu a on-line kanálů začal postupně zvedat také trh s ojetými vozy. Jeho meziroční propad obratu v prosinci již nedosahoval tak fatálních ztrát a dostal se na 78 procent původního výkonu z prosince 2019.

"Digitalizace v automobilovém segmentu je nevyhnutelná i bez pandemie koronaviru, vždyť trh za posledních 30 let prakticky neprošel žádnou zásadní inovací. On-line prodej ale ve většině případů znamenal pouze webovou prezentaci vozu a k reálnému prodeji docházelo stále fyzicky. Zákazník tak zůstal u většiny prodejců ochuzen o možnost vrácení vozu v rámci 14denní lhůty, která je pro on-line prodej zákonem daná," uvedl výkonný ředitel Carvaga Jakub Šulta.

Stejně jako u nových aut drží i mezi ojetinami v Česku nejvyšší tržní podíl značka Škoda s 33,9 procenta a Volkswagen s 11,7 procenta. Třetí pozici u ojetých aut zaujal Ford s 6,8 procenta trhu a Hyundai skončil na čtvrtém místě se čtyřmi procenty trhu. Pátou příčku zaujal Peugeot.

Prodej nových osobních aut v Česku loni klesl o 18,8 procenta na 202.971 vozů. Je to o téměř 47.000 aut méně než o rok dříve.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.