Reklama
Slavnostní otevření babyboxu nové generace na budově Úřadu Praha 2 v září 2017 za účasti Ludvíka Hesse.

Co nového ve světě »bedniček« pro nechtěné děti

Dlouho jsme nepsali, jaké novinky připravili zakladatel babyboxů Ludvík Hess, Nadační fond pro odložené děti Statim, sponzoři a regionální dárci, kteří svými finančními příspěvky umožňují budování nových »schránek pro nechtěná mláďata« a modernizaci těch technicky zastaralých. Bez šlechetných mecenášů by nebyl ani jeden babybox, zdůrazňuje Hess. Schránky pro nechtěné děti zachránily za 16 let (k 27. lednu) 214 holčiček a kluků. Babyboxů je u nás celkem 78, zbývá ještě překonat »nedobytná města« Louny a Tachov, jež jsou posledními okresními městy v České republice dosud bez babyboxu.

»Z odkládání dětí radost nemáme, ale babyboxy považujeme za jakési jističe pro situace, kdy se matky nebo rodiče ocitnou v krajní sociální nouzi nebo psychické situaci, kdy je lépe prostřednictvím babyboxů předat nechtěná děťátka novým rodičům, kteří jsou prověřeni a proškoleni a určeni opatrovnickými soudci,« vysvětluje poslání babyboxů jejich zakladatel.

V nejbližší době bude otevřen babybox v Náchodě. Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček je »odjakživa protagonistou babyboxů«, členem Kolegia spolku Babybox. »V poslední době jistil zřízení nového babyboxu na Zdravotnické záchranné službě Královéhradeckého kraje,« uvedl Hess. Ve čtvrtek 4. února ve 12 hodin slavnostně otevře nový babybox v Oblastní nemocnici Náchod. Hess věří, že s hejtmanskou podporou »budou pokračovat v Trutnově a možná i ve Dvoře Králové nad Labem«.

Tímto plány nekončí. V roce 2021 bude otevřen nový babybox v Nemocnici Rokycany, již tradičně na MDŽ 8. března. Díky sponzorům budou letos vyměněny staré babyboxy v Teplicích, Jablonci nad Nisou a Karviné. »Nový babybox zřídíme v Nemocnici Prachatice, kde jsem se domlouval s ředitelem nemocnice Michalem Čarvašem a s členkou představenstva Zuzanou Roithovou, proslulou obranou babyboxů proti Výboru pro práva dítěte při OSN,« vysvětlil Hess. Roithová také iniciovala dopis poslanců Evropského parlamentu na podporu babyboxů.

Zbývá vyměnit desítka starých bedýnek, jež jsou všechny po technické stránce zastaralé. Jedná se o města Klatovy, Kroměříž, Třebíč, Děčín, Praha 6, Litoměřice, Hodonín, Plzeň, Trutnov a Neratovice. »Kromě toho provádíme technické kontroly a servis na všech 78 babyboxech, jež pomohly vstoupit do nového života již 214 dětem,« informoval Hess. Babyboxy vyrábí, montuje, inovuje a opravuje firma Zdeňka Juřici Montel z Náměšti nad Oslavou. Juřicovi pomáhá jeho asistent Radek Jetelina.

Historický snímek z listopadu 2013, kdy zdravotní sestra předváděla s panenkou vkládání dítěte do babyboxu tehdy umístěného na Gyncentru v Hloubětíně.

Dělný minulý rok

V loňském roce se v oblasti babyboxů také mnohé podařilo. Například 19. října byl zprovozněn babybox v ulici U Libeňského zámku v Praze a 23. října ve Žďáru nad Sázavou. »Otevřeli jsme v Nemocnici Most babybox nové generace,« hlásil 6. prosince 2020 Hess. Jistým paradoxem bylo, že k otevření nepřišel žádný zástupce nemocnice. Sestřičky se prý zdály být překvapeny, že se něco takového koná. Ze strany nemocnice tedy ani noha, což je zvláštní, hlavně proto, že jsme babybox nemocnici darovali, vzpomínal na tuto událost Hess.

Jako dárci na »mosteckou bedýnku« přispěli Odborový svaz novinářů a pracovníků médií, jehož členové mezi sebou uspořádali sbírku, dále Nadace sv. Františka z Assisi z Kameniček, bývalý hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček či primátor města Most Jan Paparega.

Už jsme zmínili říjnové otevření babyboxu v Praze 8, U Libeňského zámku. První z pražských babyboxů v Praze 9 na Hloubětínském zámečku byl přemístěn do Šrobárovy ulice 50 v Praze 2 na objekt Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Za dobu své existence umožnil vstoupit do nového života 28 nechtěným lidským mláďatům, vysvětlil pro náš list Hess. Druhý pražský babybox se nachází na budově radnice Úřadu Městské části Praha 2, ten zachránil šest děťátek. Další na budově radnice Prahy 6 v Jilemnického ulici, který pomohl 24. srpna pátému děťátku.

Zásluhy panovnice

Budova Libeňského zámku, v níž sídlí radnice městské části Praha 8, byla původně gotickou tvrzí a po poslední rekonstrukci v rokokovém stylu v letech 1769-1770 za vlády Marie Terezie se v ní císařovna několikrát ubytovala. »Marie Terezie byla osvícenou panovnicí, jež zásadním a kladným způsobem změnila vztah státu a zákona ke svobodným matkám. V roce 1755 vydala nařízení přikazující poskytnout pomoc těhotným, neprovdaným ženám. Do té doby mohly být potrestány. Naopak mužům, kteří uvedli ženu do jiného stavu pod slibem manželství, hrozil i trest smrti,« vysvětlil Hess. Její syn Josef II. v roce 1786 zákon ještě upřesnil ve prospěch svobodných matek zrovnoprávněním nelegitimních dětí. Taky Josef II. býval ubytován v Libeňském zámku. Praha 8 symbolicky umístila babybox v budově, jež historicky souvisí s pozitivní změnou pro nechtěná novorozeňata a jejich nešťastné maminky.

V továrně

Žďárský babybox byl 6. listopadu instalován opravdu v nezvyklém místě – v továrně. »Po několikaletém úsilí jsme umístili babybox ve Žďáru nad Sázavou díky majiteli továrny TOKOZ, a. s., informoval Hess. Babybox v Santiniho ulici je napojen na místnost ostrahy továrny, jež má nepřetržitou službu. V případě nálezu odloženého dítěte okamžitě přivolá záchranku.

Na projektu babyboxů se finančně podílí také Česká mincovna, a. s., která každému odloženému děťátku věnuje do kolébky zlatý dukát. »Jsem si jist, že zřízení posledních několika babyboxů závisí především na našich spoluobčanech, zdali jsou schopni významným gestem pomoci zachránit lidský život,« zakončil Hess.

Haló noviny si cení, že Ludvík Hess je pravidelně obesílá informacemi o zachráněných děťátkách i o novinkách, jež se vážou k »bedničkám«  zachraňujícím lidské životy.

(mh)

FOTO – Haló noviny/Monika HOŘENÍ


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 8 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.