Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Zavirovaná ekonomika se propadla o 5,6 %

Hrubý domácí produkt (HDP) klesl loni podle včera zveřejněného předběžného odhadu Českého statistického úřadu o 5,6 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí se snížil meziročně o pět procent, mezičtvrtletně však vzrostl o 0,3 %.

Statistici připomněli, že »v uplynulém roce byl zaznamenán nejhlubší pokles výkonu ekonomiky v historii samostatné České republiky«.

Celkový propad za loňský rok je však přesto nižší, než odhadovali ministerstvo financí, Česká národní banka nebo analytici. Ti, jež oslovila ČTK, předpokládali, že česká ekonomika za celý rok 2020 oslabí o šest až sedm procent.

Předloni ekonomika vzrostla o 2,2 %. Loňský propad HDP byl podle ČSÚ ovlivněn především nižší spotřebou domácností, omezenými investičními výdaji, ale i poklesem zahraniční poptávky v první polovině roku. Růst byl naopak zaznamenán v případě výdajů vládních institucí.

Pokles hrubé přidané hodnoty nejvýrazněji ovlivnil negativní vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Nedařilo se také průmyslu, stavebnictví a většině odvětví služeb.

Meziročně loni tuzemská ekonomika oslabovala v každém čtvrtletí. Ve druhém se HDP podle dříve zveřejněných údajů ČSÚ propadl o více než 10 %. Meziroční pokles HDP ve 4. kvartálu byl podle statistiků způsoben převážně prohlubujícím se propadem spotřebních výdajů domácností. Oproti tomu významně rostla zahraniční poptávka. Na straně tvorby přidané hodnoty se opět nedařilo především skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Zaměstnanost klesla v minulém roce o 1,6 %. Ve 4. čtvrtletí se pak snížila meziročně o 2,1 % a v porovnání s předchozím čtvrtletím o 0,5 %, uvedl ČSÚ.

Pomohl Antivirus, držel se průmysl

Podle analytika ČSOB Petra Dufka výraznou roli na tom, že celkově nedopadl výsledek ekonomiky hůře, má vládní podpora v podobě programu Antivirus, který brzdil propouštění ve firmách, a další finanční dotace, které ale srazily státní rozpočet do rekordního deficitu.

»První odhad vývoje ekonomiky v posledním čtvrtletí potvrzuje, že negativní dopad druhé vlny pandemie byl podstatně menší než na jaře, zejména díky stále fungujícímu průmyslu,« uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

»Přes daleko ostřejší průběh pandemie je zjevné, že podzimní vlna způsobila ekonomice mírnější škody,« uvedl i hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. Podle něj může být důvodem, že některé oblasti ekonomiky se nedostaly během léta zpět na předkrizové úrovně, a proto znovu nezažily takový propad. Dalším důvodem je podle něj i odolnost průmyslu.

Nad očekávání dobré výsledky ekonomiky ve 4. čtvrtletí jsou podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové dány hlavně silnou zahraniční poptávkou a odolností českých exportérů. »Pokud se vývoz udrží a po zvládnutí pandemie se přidá i domácí spotřeba, bude již na pořadu dne konsolidace veřejných financí,« uvedla.

Podle analytika Natland Petra Bartoňě ovšem nelze dělat z poptávky ze zahraničí optimistické závěry do budoucna. »Část této poptávky nepatřila do posledního čtvrtletí. Byla spíše doháněním předchozího výpadku,« uvedl.

Nicméně podle ředitele strategického poradenství PwC Jana Hadravy je celoroční pokles HDP o 5,6 % příznivá zpráva. »Důležité je si vzpomenout, že během první jarní vlny se modelovaly výraznější celoroční propady, které navíc zpravidla ani nepočítaly s tím, že udeří další vlny v takové síle,« uvedl.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zůstává otázkou, jaký výsledek přinese HDP za letošní rok. »Klíčovým faktorem bude především postup na poli vakcinace a s tím související schopnost odstraňovat omezení související s pandemií,« uvedl.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.