Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Jak se vyvíjely ceny zemědělské půdy

Průměrná cena zemědělské půdy loni vzrostla o 3,9 procenta, bylo to nejvíce za poslední tři roky. V průměru se prodávala za 25,35 korun za metr čtvereční. Uvádí to výroční zpráva společnosti Farmy.cz, která se specializuje na prodej farem a zemědělských nemovitostí. Podle konkurenční společnosti Agro21 ale cena půdy stagnovala.

Loni byla zrušená čtyřprocentní daň z nabytí nemovitostí. Koronavirová pandemie pak snížila počty obchodů, v polovině roku se ale vrátily na obvyklou úroveň.

Podle Farmy.cz nevykazovaly ceny v průběhu roku významnější výkyvy. »Nebýt zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, růst cenové úrovně by byl v roce 2020 minimální,« uvádí dokument. Půda se loni nejčastěji obchodovala za 20 až 40 Kč/m2. Orná půda se loni prodávala o 35 % dráž než trvalé travní porosty. O rok dříve byl rozdíl 38procentní.

»V pohledu regionů nedošlo k žádným změnám a nejvyšších tržních cen bylo dosahováno v okolí Prahy a nejúrodnějších oblastech ČR, tj. v okresech Olomouc, Hradec Králové, Kolín, Mladá Boleslav,« uvádí zpráva. Vyšší ceny vzhledem ke kvalitě půdy byly také u pozemků v blízkosti hranic s Bavorskem a Rakouskem.

Podle Miroslava Rytíře z firmy Agro21 se cenové hladiny v rámci regionů nemění. »Nejdražšími regiony zůstávají Haná, Polabí a Chebsko, kde je vysoká cena dána poptávkou ze strany německých zemědělců,« uvedl. Nejnižší ceny jsou pak podle něho tradičně na severu ČR, hlavně v Jeseníkách a v Libereckém kraji.

Zemědělské půdy je v ČR 4,2 milionu hektarů, uvedl loni Svaz vlastníků půdy ČR. Z celkového množství vlastní fyzické osoby tři čtvrtiny výměry, uvedl svaz. Za zemědělskou půdu se považují orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady a trvalé travní porosty.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.