Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokles maloobchodu nebyl nijak dramatický

Tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel se v uplynulém roce snížily meziročně o 0,6 procenta. Tržby za pohonné hmoty klesly o 7,9 %, avšak za nepotravinářské zboží vzrostly o 0,6 % a v případě potravin stagnovaly. V motoristickém segmentu tržby klesly o 15,3 %.

Pokles maloobchodních tržeb za loňský rok není podle analytiků dramatický, vzhledem k pandemii koronaviru a restrikcím jde spíše o pozitivní výsledek.

Nejvíce už tradičně rostly tržby za zboží prodávané přes internet či prostřednictvím zásilkové služby (o 28,2 %). Ve specializovaných prodejnách s nepotravinářským zbožím se tržby zvýšily za počítačové a komunikační zařízení (o 2,5 %), za farmaceutické, zdravotnické a kosmetické zboží (o 1,5 %) a za výrobky pro domácnost (o 1,2 %). Pokles tržeb zaznamenaly prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 10,9 %) a s oděvy a obuví (o 29,6 %).

Průměrný cenový deflátor (poměr vývoje cen a tržeb) za celý rok 2020 činil 100,9 %.

V rámci motoristického segmentu klesly tržby za opravy motorových vozidel meziročně o 13 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 15,9 %.

V posledním měsíci roku se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel zvýšily meziročně o 3,7 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,5 % a za potraviny o 0,5 %, naopak v případě pohonných hmot klesly o 6,6 %. Prosinec minulého roku měl ale o dva pracovní dny více než prosinec 2019, upozornili statistici. Vzhledem k uvolnění vládních opatření se v tomto měsíci také projevila odložená listopadová spotřeba.

Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že přes otevřené obchody se v prosinci dařilo znovu i e-shopům. Ty podle něj stále expandují v odvětvích, která dříve stála stranou pozornosti. Ukrajují si tak podle něj stále větší podíl na trhu na úkor kamenných prodejen.

Cenový deflátor v prosinci v poměru ke stejnému měsíci předcházejícího roku činil 99,8 % a byl ovlivněn zejména nižšími cenami počítačového a komunikačního zařízení a pohonných hmot. Naopak vzrostly ceny výrobků pro domácnost, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží, výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, oděvů a obuvi a potravin.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se snížily meziročně o 0,7 %, v tom za opravy motorových vozidel klesly o 0,5 % a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů šly dolů o 0,8 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.