Reklama

Připomenou úspěchy vědkyň

Letošní téma Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě, který pořádá Národní kontaktní centrum – gender a věda, bude zaměřeno na úspěchy vědkyň v roce 2020. Cílem kampaně je od 3. do 11. února sdílet příběhy více než dvou desítek žen a dívek, které loni přispěly k rozvoji české i světové vědy.

»Naše kampaň Úspěchy vědkyň v roce 2020 však nepřipomene jen bojovnice proti koronaviru, jako je Kathrin Jansenová či Li Lanjuan,« řekla organizátorka Kristýna Veitová. »Chceme upozornit i na ty ženy a dívky, které úspěchu dosáhly v jiné oblasti,« dodala. Součástí kampaně je proto výzva vědkyním sdílet pod hashtagem #ZenyVeVede #WomenInScience úspěch, který v loňském roce považují za největší. Nemusí jít přitom pouze o výhry ve vědeckých soutěžích či schválené granty. »Úspěchem loňského roku je bezpochyby také zvládnutí práce a starosti o příbuzné, či samotné pokračování vědecké činnosti,« poznamenala vedoucí NKC – gender a věda Marcela Linková.

Podle ní pandemie COVID-19 upozornila také na důležitost analýz zohledňujících pohlaví a gender, neboť onemocnění dopadá na ženy a muže jinak. »Ve všech těchto diskusích a nových výzkumech bylo ženy v zahraničí výrazně slyšet. Naše kampaň si nyní klade za cíl dát prostor úspěchům a důležitým novým zjištěním i výzkumnic z Česka,« uzavřela Linková.

Mezinárodní den žen a dívek ve vědě byl vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 2015 a poprvé slaven následující rok. NKC – gender a věda byla mezi prvními českými organizacemi, jež se k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě připojila. Letošní ročník tak pro NKC představuje již šesté zapojení, nad nímž převzalo záštitu Informační centrum OSN v Praze.

(mh)

ILUSTRAČNÍ FOTO – NKC-Gender a věda


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.