Reklama
Ilustrační FOTO - Haló noviny

»Katastrofa« osobní letecké dopravy

Globální letecká osobní doprava se v loni kvůli pandemii nemoci COVID-19 propadla o 65,9 procenta. Utrpěla tak nejprudší pokles v historii. Oznámilo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

»Loňský rok byl katastrofa. Jinak to nelze popsat. Oživení, které nastalo během letní sezony na severní polokouli, se na podzim zadrhlo a v závěru roku se situace dramaticky zhoršila,« uvedl šéf sdružení Alexandre de Juniac. »Rok 2021 bude dalším obtížným rokem,« dodal.

Podle šéfa IATA je nyní obtížné předpovídat oživení letecké osobní dopravy, protože státy kvůli novým variantám koronaviru zpřísňují restrikce pro cestování. Základní prognóza IATA předpokládá, že poptávka po osobní letecké přepravě se letos zvýší o 50,4 %. V případě delšího trvání nových restrikcí by však podle sdružení mohla poptávka stoupnout pouze o 13 %.

»Svět je dnes více uzavřený než kdykoliv v uplynulých 12 měsících a cestující čelí řadě rychle se měnících a globálně nekoordinovaných restrikcí pro cestování,« uvedl šéf IATA.

Sdružení rovněž oznámilo, že globální poptávka po letecké nákladní dopravě se vloni snížila o 10,6 %. To představuje nejprudší pokles od roku 1990, kdy sdružení tento údaj začalo sledovat.

»Letecká nákladní doprava přežívá krizi v lepším stavu než osobní. Pro mnoho aerolinek se nákladní doprava stala důležitým zdrojem příjmů,« upozornil de Juniac.

IATA podle svých internetových stránek sdružuje zhruba 290 leteckých společností, které se na celosvětové letecké přepravě podílejí přibližně 82 %. Mezi členy sdružení patří také České aerolinie.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 2 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.