Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Dojde na samotestování žáků?

Využití testů na COVID-19 ve školách, kdy by si studenti sami odebrali vzorek pro antigenní test, by muselo povolit ministerstvo zdravotnictví. Testovací sady by mohly být dostupné v milionech kusů týdně. Dodané mohou být za měsíc od objednání. Vyplývá to z materiálu ministerstva školství (MŠMT).

Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98 000 středoškoláků a 30 000 zaměstnanců škol. Podle návrhu ministerstva by mohlo fungovat od 1. března a mělo by vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně.

Zvažují se obě metody, jak antigenní testování s výsledkem v řádu minut, tak metoda PCR, která vyžaduje vyhodnocení v laboratoři. Místo nepříjemného výtěru z nosohltanu by se vzorek mohl odebírat například z přední části nosu, vykloktáním nebo odplivnutím sliny do nádobky. Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová minulý týden uvedla, že zatím není povolený žádný test, který by nemusel odebírat a vyhodnocovat zdravotník. O případné povolení podle ní musí požádat výrobce. Povolené jsou samoodběry pro některé typy testů vyhodnocovaných v laboratoři.

»V ČR existují dostatečné výrobní a laboratorní kapacity pro neinvazivní testování všech závěrečných ročníků středních škol RT-PCR testy jednou týdně. V ČR by tak měla existovat kapacita asi 35 000 testů denně, potřebných pro pokrytí závěrečných ročníků,« píše se v materiálu MŠMT.

MŠMT posuzovalo testy osmi výrobců, českých i zahraničních. Domácí výrobci odběrových sad uvádějí výrobní a laboratorní kapacity desítky tisíc denně. Zahraniční výrobci antigenních testů nabízejí řádově miliony týdně. Podle materiálu by antigenní testy mohly vést k relativně levnému a snadnému rozšíření testování na všechny školy a ročníky. »Parametry testů však nejsou důvěryhodné a je třeba je nejprve ověřit,« píše se v dokumentu. Aktuálně se u dvou z nich dělají srovnávací studie.

Ze zahraničních testů má MŠMT vyhlédnuté antigenní sady LEPU test a Vchceck, které do ČR dováží firma Quickseal a ZandCell AB a SAligen od firmy BakterMedical. LEPU test by podle materiálu měl stát zhruba 130 korun za test, vzorek by se odebíral z přední části nosu a výsledek by byl za 15 minut. Týdně by firma mohla dodávat dva až tři miliony sad. Tento druh testu pro samoodběry koupilo před dvěma týdny Rakousko.

Pro test Vchceck se odebírají sliny pomocí savé houbičky, výsledek je také za 15 minut a cena je 180 korun. Problémem by podle materiálu mohlo být to, že testovaný nesmí dvě až čtyři hodiny před testem pít. Firma může dodat do měsíce tři až čtyři miliony testů týdně.

U testů dodávaných firmou QuickSeal by měly být výsledky ověřeny studií v ČR do dvou týdnů, u testů od firmy BakterMedical je ověřil Zdravotní ústav v Ostravě. U švédského testu ZandCell AB může podle něj být problém se schopností testovaných vytvořit hlen, což může vést k neplatným vzorkům. Test je vyhodnocen za 15 minut a stojí asi 300 až 400 korun. Česká firma BakterMedical vyrábí i vlastní test ze slin naplivaných do odměrky. Cena testu je 300 až 400 korun a vyhodnocení trvá deset minut.

Z testů pro odběr vzorku vyžadujících PCR metodu MŠMT posuzuje kloktací testy Gargest, na kterých se podílel Ústav molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Výrobní kapacity uvádí výrobce asi 60 000 denně a laboratorní 20 000 až 30 000 denně. Pilotně se s nimi testuje ve školách na Slovensku. U této lékařské fakulty MŠMT zvažuje také metodu stěru z nosu, kde je kapacita za dva až tři týdny až 100 000 testů denně.

Firma DIANA Biotechnologies nabízí výrobní kapacitu 20 000 testů denně, kterou v řádu týdnů může navýšit na dvojnásobek. Pro vyhodnocení má laboratoře v Praze a Ostravě. Pomocí savé houbičky by se měly odebírat vzorky od výrobce Genspector. Metoda je certifikovaná pro samoodběr, kapacita je 20 000 testů denně.

Pravidelné plošné testování na covid-19 by podle materiálu ministerstva mělo umožnit bezpečné znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 2 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.