Reklama
Čínský prezident Si Ťin-pching. FOTO - Wikimedia commons

Čína slíbila vakcíny

Čína je připravena poskytnout státům střední a východní Evropy vakcíny proti nemoci COVID-19. Podle agentury Bloomberg to  prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching na summitu zemí 17+1.

Peking se snaží oživit vztahy se středoevropskými a východoevropskými zeměmi poté, co čínská vláda ne zcela splnila své sliby ohledně velikosti investic v regionu. S projevem na schůzce, která se kvůli koronavirové krizi konala prostřednictvím videokonference, vystoupil i prezident ČR Miloš Zeman. Vyjádřil v něm naději, že se podaří naplnit projekty spolupráce Evropy s Čínou, především pak projekt nové Hedvábné stezky. »České firmy jsou bezesporu připraveny se na tomto projektu podílet a věříme, že bude mít úspěch zejména tehdy, když to budeme chápat mimo jiné jako výstavbu vysokorychlostní železnice spojující Čínu s Evropou. A zde platí, že kolem této železnice mohou vyrůstat nové průmyslové zóny, dokonce i celá nová města. Přejme si tedy, aby tento projekt byl úspěšně realizován, protože toto spojení bude nepochybně procházet zeměmi střední a východní Evropy,« dodal.

Většinu účastnických států zastupovali na summitu předsedové vlád a prezidenti, za některé se připojili místopředsedové vlád či ministři. Čínský prezident podle agentury Bloomberg uvedl, že Peking plánuje v příštích pěti letech dovézt ze zemí střední a východní Evropy zboží za více než 170 miliard dolarů (3,6 bilionu Kč). Hodlá také zdvojnásobit zemědělský import.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.9, celkem 20 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.