Reklama
Hraniční přechod Rafáh. FOTO - Wikimedia commons

Rafáh otevřen

Egypt po několika letech otevřel hranici do Pásma Gazy. Zatím není jasné na jak dlouho, napsala agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

V Káhiře přitom právě vyjednávají zástupci 14 palestinských frakcí včetně soupeřícího Fatahu a Hamásu před nadcházejícími volbami. Otevření hranic má podle agentury Reuters přispět ke smíření jednajících frakcí. »Egyptské úřady otevřely hraniční přechod Rafáh na dobu neurčitou, poprvé po několika letech. Nejedná se o obyčejné otevření. Obvykle se přechod otevře na tři nebo čtyři dny,« cituje vyjádření zástupce bezpečnostních složek, který si nepřál být jmenován, agentura AFP.

Dopravní terminál v Rafáhu na hranicích s Egyptem je jedinou cestou z Pásma Gazy, která není pod kontrolou Izraele. V posledních letech byl přechod většinu času zavřený, Káhira se obávala bezpečnostní hrozby, protože Pásmo Gazy ovládá organizace Hamás. Pásmo má 365 kilometrů čtverečních a žijí v něm přibližně dva miliony Palestinců, připomíná Reuters.

Ráno přišli na dopravní terminál mnozí obyvatelé Pásma Gazy a podle zdroje AFP z místa vyrazily první autobusy do Egypta.

»Čekám už šest měsíců, až se hranice zase otevře. Kvůli opakovanému zavírání jsem zmeškal první semestr na univerzitě. Doufám, že už zůstane otevřený pořád,« řekl agentuře AFP student Ibráhím Šantí.

Rozhovorů v Káhiře pod záštitou egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího se od pondělí účastní 14 palestinských frakcí. Jednání měla podle AFP skončit. Cílem rozhovorů bylo odstranit překážky, které by mohly první hlasování v zemi po 15 letech narušit.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.