Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Srbové si mohou vybrat vakcínu

Premiér Andrej Babiš považuje za zajímavé, že v Srbsku si občané mohou vybrat, kterou vakcínou proti COVID-19 se nechají naočkovat.

Řekl to na tiskové konferenci po jednání se srbskou premiérkou Anou Brnabičovou v Bělehradě. Srbské úřady dosud registrovaly k použití americko-německý preparát firem Pfizer a BioNtech, ruský Sputnik V a také látku čínské společnosti Sinopharm. Všemi přípravky se již začalo očkovat. Sedmimilionová balkánská země naočkovala už více než půl milionu lidí.

Čínská vakcína je podle Babiše v Srbsku velmi populární i proto, že je dodávána s injekční stříkačkou a jehlou. Země podle něj objednala čtyři miliony dávek vakcíny od Sinopharmu a dva miliony dávek ruského preparátu Sputnik V. »Občané mají možnost si vybrat, a pokud nechtějí nějakou, počkají si na tu, kterou si vybrali,« uvedl Babiš. Česká delegace podle něj v Srbsku získala velké množství informací o procesu vakcinace.

Premiér Andrej Babiš. FOTO - Haló noviny

Balkánská země je podle Babiše na druhém místě v Evropě v počtu podaných vakcín po Velké Británii. Denně se v Srbsku aktuálně očkuje 30 000 až 53 000 lidí, uvedl. Premiér zopakoval svůj postoj, že zásadní je zajistit bezpečnou vakcínu pro občany a oprostit se od politiky. Ruskou a čínskou vakcínu zatím neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Slibuje ovšem schvalování urychlit.

Brnabičová uvedla, že Srbsko má se všemi využívanými vakcínami výborné zkušenosti. Rusko podle ní připravuje i další vakcínu Sputnik Lite. Srbsko zároveň jedná s Ruskem o možnosti vyrábět vakcínu Sputnik V na území balkánského státu. Na pracovní cestu s Babišem stejně jako minulý pátek do Maďarska vyrazili například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal nebo ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Marián Hajdúch.

Babiš jednal i se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a navštívil velkokapacitní očkovací centrum na bělehradském výstavišti.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 6 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


fronda
2021-02-11 23:09
To si ti Srbové dovolili dost. Koledují si o opětovné humanitární
bombardování.
ilm557
2021-02-11 11:03
ČEŠI OVŠEM NEMAJÍ TĚLA PRO NĚJAKÉ VÝCHODNÍ VAKCINY ! JSOU
PŘETRANSFORMOVÁNI NA ZÁPADNÍ TĚLA OD ROKU KDY SE DOSTALI ZPĚT DO
EVROPY.
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.