Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Impeachment se rozjel

Ústavní žaloba proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi je v souladu s ústavou. Většinově se na tom usnesl Senát Spojených států.

Může se tak naplno rozjet proces takzvaného impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první prezident v amerických dějinách už podruhé. Senátoři se zároveň poprvé impeachmentem hlavy státu zabývají až po odchodu obžalovaného z funkce. Senátoři měli na úvod celého procesu rozpravu o ústavnosti soudu a následné hlasování o tom, zda takovýto postup není v rozporu s americkou ústavou. Nakonec hlasovali v poměru 56 ku 44 ve prospěch ústavní žaloby. Senátoři se tedy nakonec podle očekávání přiklonili k názoru, který zastávala i většina odborníků, totiž že souzení bývalé hlavy státu, která byla obžalovaná ještě před koncem mandátu, protiústavní není. Většina republikánských senátorů přitom hlasovala podle agentury AP proti procesu. Proces tak mohl pokračovat prezentací argumentů k samotnému obvinění. Kongresmani vystupující v roli prokurátorů i Trumpova obhajoba budou mít k dispozici po 16 hodinách. Ústavní žaloba schválená Sněmovnou reprezentantů 13. ledna viní Trumpa, že své příznivce vyprovokoval ke vpádu do sídla Kongresu.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.