Reklama
Ilustrační FOTO - Pixabay

Saúdský režim ustoupil mezinárodnímu tlaku

Bojovnice za práva žen Ludžajn Hazlúlová byla po téměř třech letech za mřížemi propuštěna v Saúdské Arábii z vězení. S odvoláním na sdělení její rodiny o tom napsala agentura Reuters.

Hazlúlová bojovala za právo Saúdských Arabek řídit automobil a za ukončení systému mužského opatrovnictví, který dává mužům právo rozhodovat o záležitostech žen. Podle organizací na ochranu práv a její rodiny byla ve vazbě vystavena mučení.

Jedenatřicetiletá Hazlúlová byla zatčena spolu s dalšími aktivisty v květnu 2018, krátce předtím, než království umožnilo ženám řídit auta. Soudní proces se konal navzdory kritice mezinárodního společenství a výzvám k ukončení stíhání a propuštění Hazlúlové, která na protest proti svému zatčení a nemožnosti kontaktovat rodinu držela několikrát hladovku. V listopadu byl její případ předán soudu, který se zabývá teroristickými činy. V prosinci byla odsouzena k téměř šesti rokům za mřížemi na základě protiteroristických zákonů. Ochránci lidských práv obvinění označili za politicky motivovaná. Soud, který zároveň Hazlúlové uložil pětiletý zákaz vycestovat, dva roky a deset měsíců z trestu změnil na podmínku. Její propuštění tak podle AP bylo očekávané.

Rodina Hazlúlové zveřejnila obžalobu poté, co byl případ předán rijádskému soudu, jenž se zabývá teroristickými činy. Podle ní čelila aktivistka obvinění, že žádala konec praxe opatrovnictví a komunikovala se zahraničními lidskoprávními organizacemi a saúdskými aktivisty v zemi a v zahraničí. Dalším bodem obvinění byla komunikace se zahraničními diplomaty a médii.

Podle rodiny aktivistky a organizací na ochranu práv byla Hazlúlová ve vězení vystavena mučení, včetně elektrických šoků, waterboardingu, bití a sexuálních útoků. To však místní úřady odmítají. Odvolací soud v Saúdské Arábii tvrzení Hazlúlové o mučení podle úterního sdělení rodiny zamítl pro nedostatek důkazů.

Organizace na ochranu práv Amnesty International vyzvala Rijád, aby postavil »osoby odpovědné za její mučení« před soud a zajistil, aby Hazlúlová nebyla dál trestána a mohla cestovat.

Propuštění aktivistky prostřednictvím svého mluvčího uvítal generální tajemník OSN António Guterres. Zdůraznil, že je nutné propustit i další lidi, kteří byli uvězněni na základě podobných obvinění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.