Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Demokraté dokazovali ohrožení Pence a Romneyho

Doposud nezveřejněné nahrávky z bezpečnostních kamer, které zveřejnili předkladatelé ústavní žaloby proti bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, ukázaly záchranu viceprezidenta Mikkea Pence a prominentního republikána Mitta Romneyho před rozzuřeným davem Trumpových příznivců, který 6. ledna zaútočil na sídlo amerického Kongresu.

Video v některých okamžicích zaznamenalo tříštění skla nebo řev rozlícených lidí, kteří se snažili v Kongresu najít republikána Pence, jemuž vyhrožovali smrtí, či demokratickou předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou. Díky policistovi Eugenovi Goodmanovi se Romneymu, který patří ke známým kritikům Trumpa v řadách Republikánské strany, podařilo davu těsně vyhnout.

»Udělali to, protože je Donald Trump poslal na misi,« řekla o počínání útočníků demokratická členka Sněmovny reprezentantů Stacey Plaskettová, která video komentovala. Trump podle ní svými výroky »umístil na záda kongresmanů terč« a jeho stoupenci »vtrhli do Kapitolu na lov«. Ona a její straničtí kolegové, ale i někteří republikáni jsou přesvědčeni, že půdu k napadení Kapitolu připravily Trumpovy výroky, a chtějí ho proto usvědčit z »podněcování ke vzpouře«.

Plaskettová poukázala také na to, že když Trumpa jeho poradci i příbuzní prosili, aby výtržníky odvolal, zpočátku to odmítl. Doufal podle žalobců, že nastane takový chaos, že to znemožní potvrzení výsledku prezidentských voleb, k němuž se ten den sešli členové obou komor Kongresu.

Prezentaci zakončil demokratický poslanec Joaquin Castro slovy: »Senátoři, viděli jste důkazy a je to jasné: prezident Trump 6. ledna ponechal všechny v tomto Kapitolu na pospas smrti.«

»Důkazy, které tu byly zatím předloženy, jsou usvědčující,« prohlásila republikánská senátorka z Aljašky Lisa Murkowská, která už naznačila, že bude pro Trumpovo usvědčení. Jiní republikáni ale asi budou proti, bojí se svých radikálních voličů, kteří stále straní Trumpovi.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 3 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


o.motl
2021-02-14 10:30
Soudruzi Skála a Kojzar uvítali zvolení Trumpa.
o.motl
2021-02-14 10:30
A co byste rád slyšel, Hájku?
wIadin
2021-02-12 13:22
Trumpovi u nás dost fandila konzervativní a proruská levice tj. i hodně
příznivců KSČM. V roce 2016 ruská duma přivítala jeho zvolení
potleskem. Na stránkách HN často přispívá mj. L. Man, který Trumpa
též podporoval. Naopak liberální pravice vždy považovala zvolení
Trumpa za velký průšvih, což se potvrdilo.
hajek.jiri51
2021-02-12 11:52
A včul co, pravičáci? Držíme klapačky?
Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.