Reklama
Ilustrační FOTO - Wikimedia commons

Stahování vojáků od hranice

Indie a Čína zahájily stahování svých vojáků od sporné hranice v oblasti jezera Pangong Tso v západním Himálaji. Podle agentury AP to uvedli vysocí představitelé obou zemí.

Napjatá situace na čínsko-indické hranici trvá od loňského května. Jedna z potyček v polovině června si vyžádala úmrtí 20 indických vojáků a jednalo se tak o první smrtelný incident na společné hranici od roku 1975. Indický ministr obrany Rádžnát Singh řekl poslancům, že dohody o ledovcovém jezeru Pangong Tso, které se nachází v nadmořské výšce 4270 metrů, bylo dosaženo po několika kolech jednání mezi armádními veliteli a diplomaty obou jaderných velmocí. Čínské ministerstvo obrany ve svém středečním prohlášení uvedlo, že obě strany zahájily synchronizované a organizované stahování.

Dvě nejlidnatější země na světě vedou spory o 3500 kilometrů dlouhou hranici, jež vede z horského regionu Ladákh na severozápadě Indie až do indického státu Arunáčalpradéš na severovýchodě. Počátkem května Indie obvinila čínské vojáky, že na třech různých místech překročili hranici, vztyčili na druhé straně stany a kontrolní stanoviště a ignorovali výzvy k odchodu. V červnu naopak Čína obvinila z překročení hranice příslušníky indické armády. Vzájemná potyčka si tehdy vyžádala úmrtí 20 indických vojáků. Čína žádné ztráty neohlásila. Obě strany pak k hranici vyslaly desetitisícové posily podporované dělostřelectvem, tanky a stíhačkami.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 8 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama
Podrobné hledání
--
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.